• BIST
  1342.49
 • Dolar
  7,8828
 • Euro
  9,4037
 • Altın
  458,1950
0530 708 54 54
0530 708 54 54
07 Ekim 2020 Çarşamba 09:24:00 - Güncelleme:07 Ekim 2020 Çarşamba 09:30:00

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba: Türkiye-Ukrayna ittifakı iki ülkeye ve bölgeye pek çok fayda getirebilir

Kaynak: AA

ABONE OL

Ukrayna'nın, Türkiye ile askeri alan dahil derin stratejik ortaklığının bulunduğunu belirten Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Türkiye'den SİHA satın aldıklarını ve üretim sürecinde bulunduklarını, ülkesinin Türkiye ile iş birliğini geliştirmek ve yeni projeler gerçekleştirmek istediğini söyledi. Kuleba, 'Türkiye ve Ukrayna'nın ittifakı iki ülkeye ve bölgeye pek çok fayda getirebilir.' dedi.

Kuleba, BBC Ukrayna'ya verdiği röportajda, Ukrayna'nın, Türkiye ile askeri alan dahil derin stratejik ortaklığının bulunduğunu bildirdi.

Türkiye'den SİHA satın aldıklarını ve üretim sürecinde bulunduklarını belirten Kuleba, "Bunlar gelecek vadeden projeler. İş birliğini geliştirmek ve yeni projeler yapmak istiyoruz. Çünkü Türkiye ve Ukrayna'nın ittifakı iki ülkeye ve bölgeye pek çok fayda getirebilir." değerlendirmesinde bulundu.

Kuleba, iki ülkenin stratejik partnerlikten fazlasını gerçekleştirme potansiyelinin olduğunu ve bu yolda ilerlediklerini ifade etti.

Azerbaycan-Ermenistan çatışmasının başlamasına üzüldüğünü belirten Kuleba, şunları kaydetti:

"İşgal altında toprakları olan bir devlet olarak, biz kesinlikle ülkelerin toprak bütünlüğünü destekliyoruz. Ermenistan, Azerbaycan ya da başka bir ülke olması önemli değil."

Kuleba, Azerbaycan'ın her zaman Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü desteklediği gibi Ukrayna'nın da bu konuda Azerbaycan'ı hep desteklediğini vurgulayarak, "Bu konuda konuşacak başka bir şey yok." ifadesini kullandı.