• BIST
  1459.57
 • Dolar
  8,3676
 • Euro
  10,2619
 • Altın
  502,2970
0530 708 54 54
0530 708 54 54
20 Ekim 2020 Salı 18:58:00 - Güncelleme:20 Ekim 2020 Salı 18:58:00

Türkiye ziyareti sonrası Zelenskiy'den flaş açıklama: Türkiye ile üreteceğiz

Kaynak: AA

ABONE OL

Türkiye'yi ziyaret eden Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, parlamentoda ziyarete ilişkin yaptığı konuşmada önemli mesajlar verdi "Türkiye ile korvetler, motorlar, silahlı insansız hava araçları ve hava savunma sistemleri üreteceğiz" ifadelerini kullandı.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, 'Ukrayna ve Türkiye arasındaki ilişkiler benzeri görülmemiş bir seviyede.' ifadelerini kullandı. Orduyu güçlendirmeye önem verdiklerine dikkat çeken Zelenskiy, 'Türkiye ile korvetler, motorlar, silahlı insansız hava araçları ve hava savunma sistemleri üreteceğiz.' dedi.

Zelenskiy, Ukrayna Parlamentosunda yaptığı konuşmada, Türkiye-Ukrayna ilişkilerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Orduyu güçlendirmeye önem verdiklerine dikkat çeken Zelenskiy, "Türkiye ile korvetler, motorlar, silahlı insansız hava araçları ve hava savunma sistemleri üreteceğiz." dedi.

Zelenskiy, uluslararası arenada pek çok ülkeyle ilişkilerin geliştiğini ifade ederek "Ukrayna ve Türkiye arasındaki ilişkiler benzeri görülmemiş bir seviyede." diye konuştu.

- UKRAYNA İLE TÜRKİYE ARASINDA SAVUNMA ALANINDA ARTAN İLİŞKİLER

Ukrayna, Türkiye'den geçen sene 6 Bayraktar TB2 silahlı insansız hava aracı (SİHA) ve 3 yer kontrol istasyonu satın almıştı.

Ukrayna devlet silah ticaret şirketi Ukrspetseskport Genel Müdürü Vadim Nozdriya, Bayraktar TB2 silahlı insansız hava araçlarının Ukrayna'da ortak üretimiyle ilgilendiklerini, Ukrayna ordusunun 48 ortak üretim SİHA satın almayı planladığını bildirmişti.

Öte yandan, Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Stratejik Endüstrilerinden Sorumlu Bakanı Oleg Uruskiy'nin başkanlığında bir heyet ağustos ayında Türkiye'yi ziyaret etmişti. Uruskiy, ziyaretin ardından, Türk savunma sanayisinde örnek alınması gereken pek çok şey bulunduğunu söylemişti.