0530 708 54 54
0530 708 54 54
29 Mayıs 2019 Çarşamba 11:50:00 - Güncelleme:29 Mayıs 2019 Çarşamba 11:53:00

Suç şebekelerine güvenli haberleşme sağlayan kişiye 9 yıl hapis

ABD'de Kanada vatandaşı bir kişi, uluslararası suç şebekelerine şifreli telefon ve haberleşme ağı sağladığı gerekçesiyle 9 yıl hapse mahkum oldu.

ABD Güney California Bölge Mahkemesi, 41 yaşındaki Vincent Ramos'u, siber güvenlik şirketi "Phantom Secure" aracılığıyla uluslararası suç şebekesi üyelerine kriptolu telefonlar sattığı ve uluslararası sunucular üzerinden güvenli haberleşme ağları sağladığı gerekçesiyle 9 yıl hapse mahkum etti.

Davanın Savcısı Andrew Young, Ramos'un, aralarında Meksika'da Sinaloa uyuşturucu karteli, ABD'li eski futbolcu Owen Hanson'ın yönettiği uyuşturucu kaçakçılığı ve yasa dışı bahis şebekesi ile Avustralya'da faaliyet gösteren motosiklet çetesi Hells Angels'ın olduğu uluslararası suç şebekelerine adli makamların takibinden uzak haberleşme imkanları sağladığını belirtti.

Ramos'un bunun için suç şebekelerine yaklaşık 7 bin kriptolu Blackberry marka telefon sattığı ve Panama ile Hong Kong'da kurduğu sunucularla suçlulara güvenli mesaj alışverişi yapabilecekleri güvenli ağ hizmeti sunduğu ifade edildi.

Öte yandan Ramos ve şirketinin telefonları başkalarının eline geçmesi halinde uzaktan silinebilecek şekilde programladığı kaydedildi. 

Vincent Ramos geçen yıl ABD'nin Washington eyaletinde tutuklanmıştı. Ramos hakkındaki soruşturmaya ABD, Kanada ve Avustralya'dan adli birimler dahil olmuştu.

(AA)

Etiketler :
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX