0530 708 54 54
0530 708 54 54
31 Mayıs 2019 Cuma 10:18:00 - Güncelleme:31 Mayıs 2019 Cuma 10:30:00

Savaş'ı bile göze alan ABD'nin amacı ortaya çıktı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, İran'a uygulanan yaptırımlardan hiçbir ülkenin muaf tutulmayacağını ve politikalarının İran petrol satışını "sıfıra indirmek" olduğunu söyledi.

Sözcü Ortagus, bakanlıkta düzenlenen haftalık olağan basın  toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

ABD'nin uyguladığı yaptırımlar kapsamında İran'dan petrol alan  Hindistan veya Çin gibi ülkelere muafiyet uygulanıp uygulamayacağı sorusuna cevap  veren Ortagus, şunları söyledi:

"Başkan Donald Trump ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun politikası İran'ın petrol satışlarını sıfıra indirmektir. Bu konuda da herhangi bir muafiyet  söz konusu değil. Bir yıl önce birçok kişi, tek taraflı yaptırımların işe yaramayacağını söylemişti fakat yaradı. Birçok kişi, dünyanın  ABD'nin bu  yatırımlarına uymayacağını söylemişti fakat uydular. Bu konuda en agresif Avrupa  şirketleri ve bankaları bile İran'dan çıktılar ve yaptırımlarımıza uydular.  İran'a uyguladığımız yaptırımlara uyulmasını bu yönetimin en büyük başarılarından  biri olarak görüyoruz."

Ortagus, bugün Suudi Arabistan öncülüğündeki İran ile devam eden  gerginliklerin masaya yatırıldığı acil durum toplantısına ilişkin görüşlerinin  sorulması üzerine, Suudi Arabistan'ın, Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi  (GCC) üyeleriyle bölgesel tehditleri ele alan girişimlerde bulunmasından  memnuniyet duyduklarını belirterek, "Bölgenin daha istikrarlı ve huzurlu olması  için Arapların İran ile mücadele konusunda hemfikir olmalarının önemini  vurgulamaya devam edeceğiz." ifadesini kullandı.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, Hürmüz Boğazı yakınındaki  boru hattına ve tankerlere yapılan saldırıların ardından acil durum zirvesi  çağrısında bulunmuş, Mısır, Filistin, Kuveyt, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri  gibi ülkeler toplantıya katılacağını duyurmuştu.

 

(AA)

Etiketler :
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX