• BIST
  115748
 • Dolar
  6,8612
 • Euro
  7,7521
 • Altın
  392,1350
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
22 Nisan 2019 Pazartesi 11:03:00 - Güncelleme:22 Nisan 2019 Pazartesi 17:18:00

"Rukban Kampı ABD-Rusya arasındaki çekişmenin parçası"

Ürdünlü uzmanlar, Suriye'de Beşşar Esed rejimi ve destekçilerinin ablukasındaki Rukban Kampı'nın ABD ve Rusya arasında bir çekişme sahası haline geldiğini belirtiyor.

Ürdünlü uzmanlar, Suriye'de Beşşar Esed rejimi ile destekçilerinin abluka altında tuttuğu, ABD destekli ÖSO gruplarının kontrolünde yer alan Rukban Kampı'nın ABD ve Rusya arasında bir çekişme sahası haline geldiğini ifade etti. 

Rukban Kampı Genel ve Siyasi ilişkiler Heyeti Sözcüsü Şükrü Şahab: "Rejimin zorunlu tahliyelerle halktan intikam alacağının, kamp sakinlerini tutuklayacağının ve bizimle hiçbir ilgisi olmayan savaşlara katacağının farkındayız"

Ürdün sınırındaki çöl bölgesinde yer alan, rejimin kuşatmasındaki Rukban Kampı'nda bulunan yaklaşık 60 bin Suriyeli, sıkışıp kaldıkları bölgede kurdukları derme çatma çadırlar ve kerpiç barınaklarda hayata tutunmaya çalışıyor.

Rejim ve Rusya, Birleşmiş Milletlerin bir süredir yakından izlediği ve endişe dolu açıklamalar yaptığı kampta, ay başında zorunlu tahliye süreci başlattı.

AA muhabirine konuşan yerel kaynaklar, kampın Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı ABD destekli grupların kontrolünde olması nedeniyle Rusya'nın burayı saldırmadan, sivillere baskı yoluyla ele geçirmeye çalıştığını söylemişti.

Ürdünlü uzmanlar da kampın stratejik önemde olduğuna ve ABD ile Rusya arasında bir çekişme sahasına dönüştüğüne dikkati çekiyor.

"MESELE DAHA ÇOK POLİTİK BİR GÜVENLİK MESELESİ OLARAK GÖRÜLÜYOR"

Ürdünlü uluslararası çatışmalar uzmanı Hasan el-Mumuni, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rusya ve ABD'nin bu ihtilafının Rukban'la sınırlı kalmadığını, aksine kampın, çatışmanın yalnızca küçük bir parçası olduğunu ve bu ihtilafın küresel düzeyde sürdüğünü söyledi.

Rukban Kampı'nın ABD ve müttefikleri için çok önemli bir noktada olduğunu kaydeden Mumuni, meselenin insani durumdan çok politik bir güvenlik meselesi olarak görüldüğünün altını çizdi.

Mumuni, Suriye'de kapsamlı bir çözüm bulunana kadar bu bölgeyle ilgili sorunların devam edeceğini dile getirdi.

Rusya'nın Suriye'deki varlığının askeri ve siyasi olarak daha derin ve kapsamlı olduğuna işaret eden Mumuni, Moskova'nın bölgesel ve uluslararası alanda konumunu yeniden kazanmaya çalışarak stratejik nedenlerle Suriye'ye yoğun yatırım yaptığını söyledi.

Mumuni, ABD'nin varlığının sınırlı, ancak etkili olduğunu hatırlatarak, Suriye’de kabul edilebilir bir siyasi çözüm sağlamak için bu sınırlı varlığın rejim ve Ruslar üzerinde bir baskı aracı olduğunu sözlerine ekledi.

MÜLTECİ KRİZİ İÇİN ÖNEMLİ

Uluslararası ilişkiler alanında uzman ve siyasi analist Ürdünlü Amir es-Sebayle de Rukban Kampı'nın Ürdün-Suriye-Irak sınırında bulunduğunun altını çizdi.

Sebayle, kampın üç ülke topraklarının kesişiminde yer alması nedeniyle, mülteci krizinin son bulması için önemli bir nokta olduğunu vurguladı.

KAMP SAKİNLERİ KORKU İÇİNDE

Rukban Kampı Genel ve Siyasi İlişkiler Heyeti Sözcüsü Şükrü Şahab ise Suriye rejiminin, 10 Şubat'tan bu yana kuşatmada tuttuğu kampa gıda, ilaç ve çocuk maması gibi temel ihtiyaçların girişine izin vermeyerek kamp sakinlerini rejim kontrolündeki bölgelere göçe zorlamaya çalıştığını kaydetti.

Şahab, "Rejimin zorunlu tahliyelerle halktan intikam alacağının, kamp sakinlerini tutuklayacağının ve bizimle hiçbir ilgisi olmayan savaşlara katacağının farkındayız." diye konuştu.

Suriye'de siyasi bir çözümün bir an önce bulunmasını istediklerini belirten Şahab, kampın ise ABD ve Rusya arasında bir çatışma ortamına dönüştüğünü ifade etti.

Esed rejimi, destekçisi Rusya ile şimdiye kadar Doğu Guta, Humus, Barada, Doğu Halep, Zebadani, Madaya, Dera, Yermük Kampı gibi birçok bölgeyi kuşatma, saldırı ve tehcir yoluyla ele geçirmişti.

(AA)