• BIST
  1335.66
 • Dolar
  7,8921
 • Euro
  9,4025
 • Altın
  460,0030
0530 708 54 54
0530 708 54 54
18 Kasım 2017 Cumartesi 14:38:00 - Güncelleme:18 Kasım 2017 Cumartesi 15:37:00

Mustafa Erkan: Partisi bile Cem Özdemir’i bakan olarak görmüyor

Almanya'nın Aşağı Saksonya Eyaleti SPD milletvekili Mustafa Erkan, Cem Özdemir’i eleştirerek, " Partisi bile Cem Özdemir’i partisi bile bakan olarak görmüyor" dedi.

Almanya’da seçimlerin üzerinden uzun bir zaman geçtiğini, Başbakan Angela Merkel’in halen hükümeti kuramadığını hatırlatan Erkan, dörtlü parti olarak hükümetin kurulmaya çalışıldığını söyledi. Yeni hükümetin dışişleri bakanı olarak Cem Özdemir’in adının geçtiğine işaret eden Erkan, “Almanya’da bu hafta, Yeşiller’in, parti başkanı Cem Özdemir’i dışişleri bakanı olarak görmediğine dair haberler yayınlandı. Özdemir’i, kendi partisi bile dışişleri bakanlığı için zayıf görüyor. İlk defa Yeşiller Partisi’nin tutumuna katılıyorum ve kutluyorum. Almanya dışişleri bakanının ön yargısız, tüm dünyayı kucaklayacak ve birleştirecek kapasiteye sahip olması gerekiyor” diye konuştu. 

Özdemir’in bu özelliklerin hiçbirisine sahip olmadığını öne süren Erkan, Özdemir’i dışişleri bakanı olabilecek kapasitede görmediğini dile getirdi.

‘TÜRKİYE’YE BAKIŞINI İYİ BULMUYORUM’

Almanya’da yaşayan Türkler gibi kendisinin de Özdemir’in izlediği siyaseti ve Türkiye’ye bakışını iyi bulmadığını ifade eden Erkan şöyle konuştu: 

“Cem Özdemir, zaten Almanya’da skandallarıyla tanınan bir siyasetçi olarak gündeme geliyor. Son aylarda da zaten hep Türkiye karşıtı sert ifadeleriyle gündeme geldi ve manşet oldu. Almanya’da hükümet kurma çalışmaları sürüyor. Dört parti birleşip görüşmeler yapıyor. Bir ara görüşmelerde durgunluk yaşandı. Bu sene hükümet kurabileceklerini sanmıyorum. İnşallah bir hükümet kurabilirler. Almanya’nın yeni kurulacak hükümeti inşallah artık Türkiye’miz ile olağan bağımızı ve dostluğumuzu yeniden güçlendirerek sürdürür. Almanya’da kurulacak yeni hükümet, 4 milyona yakın Türk’ün de temsilcisi olacak.”

AA