0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
25 Nisan 2020 Cumartesi 22:39:00 - Güncelleme:25 Nisan 2020 Cumartesi 22:46:00

Kuzey Kore lideri Kim Jon Un'un hayatını kaybettiği haberlerine bir yenisi daha eklendi

Kuzey Kore liderinin geçirdiği ağır kalp ameliyatı sonrası önce yoğun bakımda olduğu, sonra da hayatını kaybettiği haberlerine bir yenisi daha eklendi. Çin'de bir televizyon kanalı Kim Jong Un'un öldüğünü duyurdu.

Kuzey Kore lideri Kim Jon Un'un öldüğü bir kez daha ileri sürüldü.

Kim Jon Un'un önce ağır bir kalp ameliyatı geçirdiği, sonra da hayatını kaybettiği ileri sürülmüş, ancak bu haberler doğrulanmamıştı.

Ardından bu sabah Çin'in Kuzey Kore'yi içinde doktorların da bulunduğu bir heyet gönderdiği bildirilmişti.

Bu akşam saatlerinde ise Çin’e bağlı Hong Kong Özerk Yönetimi’ndeki HKS TV, Kim’in yaşadığı kalp sorunu nedeniyle hayatını kaybettiğini öne sürdü.

İngiliz medyasında da yer alan habere göre, Kim yaşadığı ufak bir kalp sorunu nedeniyle daha önce Çinli doktorlar tarafından ziyaret edilmiş ve bazı tavsiyelerde bulunulmuştu.

Haberde ayrıca Kim’in ülkenin kırsal bir bölgesini ziyareti sırasında göğsünü tutarak yere yığıldığı öne sürüldü.

Olay sonrası doktorların hemen hastaneye kaldırdığı Kim’in ameliyata alındığı ve ameliyattan çıkamadığı iddia edildi.

Japon medyası Kim’in bitkisel hayatta olduğunu iddia ederken Hong Kong medyası ise Kuzey Kore liderinin öldüğünü öne sürdü.

Gözlerin çevrildiği Kuzey Kore'den ise henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

KİM JONG-UN KİMDİR?

Kim Jong-un 8 Ocak 1983 veya 1984 doğumlu 2011'den bu yana Kuzey Kore'nin Yüce Lideri ve 2012'den beri Kore İşçi Partisi Başkanı olan bir Kuzey Koreli siyasetçidir. Kim, Ko Yong-hui (1952–2004) ve 1994'ten 2011'e ülkenin ikinci lideri olan Kim Jong-il'in (1941–2011) ikinci çocuğudur. 1948'den 1994'e kadar Kuzey Kore'nin kurucusu ve ilk lideri olan Kim İl-sung'un torunudur. Kim, ülkenin kuruluşundan sonra dünyaya gelen ilk Kuzey Kore lideri ve aynı zamanda dünyadaki en genç ikinci hükûmet başkanıdır.

2010 yılının sonlarından itibaren Kim Jong-un, KDHC'nin öncülüğünün varisi olarak görülüyordu ve yaşlı Kim'in ölümünün ardından Kuzey Kore devlet televizyonu onu “Büyük Başarılı” olarak ilan etti. Kim, Kore İşçi Partisi Başkanı (2012 ve 2016 yılları arasında İlk Sekreter olarak), Merkez Askeri Komisyon Başkanı, Devlet İşleri Komisyonu Başkanı, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri Başkomutanlığı'nı üstlendi. ve Kuzey Kore'deki en yüksek karar organı olan Kore İşçi Partisi Politrobu Başkanlığı üyesidir. Kim, 18 Temmuz 2012'de Kore Halk Ordusu'nda Kuzey Kore Mareşal rütbesine terfi etti ve Silahlı Kuvvetler Yüksek Komutanlığı görevini pekiştirdi. Kuzey Kore devlet medyası genellikle onu Mareşal Kim Jong-un, “Mareşal” veya “Aziz Haşmetli” olarak adlandırıyor.

12 Aralık 2013 tarihinde Kim, “ihanet” için amcası Jang Song-thaek'in idamını emretti. Kim, üvey kardeşi Kim Jong-nam’a Şubat 2017’de Malezya’daki suikast emrini verdiğine inanıyor.

2018'de Kim Jong-un ve Güney Koreli Moon Jae-in, Kuzey ile Güney arasındaki sınırda iki kez Panmunjom'da ve bir kez Pyongyang'da bir araya geldi. 12 Haziran 2018'de, Kim ve ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore nükleer programını tartışmak üzere Kuzey Kore lideri ve ABD başkanlığı arasında ilk defa yapılan görüşmelerde Singapur’daki bir zirvede bir araya geldi. Şubat 2019’da Hanoi’deki bir takip toplantısı aniden bir anlaşma yapılmadan sona erdi. 25 Nisan 2019'da Kim ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ilk zirvesini Rusya'nın Vladivostok kentinde gerçekleştirdi. 30 Haziran 2019'da, Kim Kore Demilitarized Zone'da Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ve ABD Başkanı Donald Trump ile bir araya geldi.

SAĞLIK

2009'da, raporlar Kim Jong-un'un diyabetik olduğunu ve hipertansiyondan muzdarip olduğunu öne sürdü. Ayrıca sigara içtiği de biliniyor.

Kim Jong-un, Eylül ve Ekim 2014'te altı hafta boyunca halk önüne çıkmadı. Devlet medyası “rahatsız edici bir fiziksel durumdan” muzdarip olduğunu bildirdi. Daha önce de böyle bir sorun yaşamıştı. Ortaya çıktığında bir baston kullanıyordu.

Güney Kore hükümeti, Eylül 2015'te, Kim'in önceki beş yılda vücut ağırlığında 30 kilo aldığını ve tahminen toplam 130 kg (290 lb) vücut ağırlığına ulaştığını belirtti.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX