• Bist 100
  90.787
 • Dolar
  5,9025
 • Euro
  6,6388
 • Altın
  254,5580
İstanbul
23 / 30
0530 708 54 54
0530 708 54 54
13 Haziran 2018 23:17 | Çarşamba

Küstaha bak!

Batı’da camilerin kapatılmasını görmezden gelen ABD’li Senatör Wicker, dini özgürlükleri bahane ederek kongreye yasa tasarı sundu. FETÖ destekçisi Wicker, Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını istedi.

Geçtiğimiz günlerde Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, ülkesinde faaliyet gösteren 7 caminin kapatılacağını ve bu camilerde görev yapan çok sayıda imamın da sınırdışı edileceğini açıklamıştı. Batı, İslam düşmanlığına karşı sessizliğe gömüldü. Ne Avrupa ne de ABD’den skandal uygulamalara karşı çıt çıkarıldı. Konu Müslümanlara saldırmak olunca, hemen harekete geçip açıklamalarda bulunan sivil toplum kuruluşları ve insan hakları örgütleri üç maymunu oynadı. 

HEDEF TÜRK DÜNYASI 
Hal böyleyken Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Başkanı ve Cumhuriyetçi Parti Mississipi Senatörü Roger Wicker, ABD Kongresi’ne skandal bir tasarı sundu. Tasarıda, ABD Başkanı Donald Trump’a Türkiye’nin de aralarında bulunduğu bazı ülkelere karşı yaptırımlar önerildi. Dini özgürlükler, temel insan hakları ve özgürlüklere saygı gösterilmesi konularında Türkiye’nin yanı sıra Azerbaycan, Kazakistan, Tacikistan, Özbekistan ve Türkmenistan gibi ülkelerin dini özgürlüklere saygı göstermedikleri öne sürüldü.  Avusturya’da camilerin kapatılıp, imamların sınırdışı edilmesini görmezden gelen Wicker, bu ülkelerin 'Özel Olarak İzlenen Ülkeler Listesi'ne alınmasını istedi. Wicker, adı geçen ülkelerin dini ve öteki temel özgürlüklere saygı gösterme konusunda AGİT yükümlülüklerini yerine getirmediklerini savundu. Tasarıya, Demokrat Parti New Hapshire Senatörü Jeanne Shaheen, Cumhuriyetçi Parti Kuzey Carolina Senatörü Thom Tillis, Arkansas Senatörü John Boozman, Colorado Senatörü Cory Gardner ile Oklahoma Senatörü James Lankford da destek verdi. 

SEÇİM AYARLI HAMLE 
Senatör Wicker'in daha önce FETÖ'ye yardımlarda bulunduğu ABD medyasında yer almıştı. 24 Haziran seçimlerine az bir zaman kala sunulan bu skandal tasarının, Türkiye'yi Avrupa ve ABD'ye daha önce şikayet eden FETÖ sempatizanı senatör tarafından gerçekleştirilmesi dikkatlerden kaçmadı. Roger Wicker'in 15 Temmuz darbe girişiminden sonra FETÖ'cü hainler için mağduriyet algısı oluşturmak amacıyla ABD'de brifing verdiği de ortaya çıkmıştı. ABD kongresinde FETÖ'ye sahip çıkan Wicker, hainlerin el konulan malları için mağduriyet algısı yaratarak Türkiye karşıtı skandal sözler sarf etmişti.