0530 708 54 54
0530 708 54 54
02 Eylül 2021 Perşembe 07:00:00 - Güncelleme:02 Eylül 2021 Perşembe 09:43:00

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar'dan ABD'li senatöre tepki

Kaynak: AA

ABONE OL

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türk askerini hedef alan ABD'li Senatör Bob Menendez'in açıklamalarına sert tepki gösterdi.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, ABD'li Senatör Bob Menendez'in Türk askerini hedef alan açıklamalarının "içi boş ve dayanaksız" olduğunu belirtti. "Türk askeri Ada'da barış için vardır" dedi.

Amerikalı Senatör Bob Menendez, 30 Ağustos'ta Güney Kıbrıs Rum Yönetimini ziyaret etti. Menendez bu ziyareti sırasında Türk askerini hedef aldı. Amerikalı senatörün, "son Türk askerinin Ada'dan ayrıldığını görme hedefine" ilişkin açıklamaları tepki çekti.

"BU SÖYLEMİN İÇİ TAMAMEN BOŞTUR"

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Menendez'in sözlerine tepki gösterdi. "Bu söylemin içi tamamen boştur, dayanaksızdır. Kıbrıs'ın gerçeklerinden uzak ve yoksundur. Dolayısıyla böyle bir söyleme itibar etmemiz mümkün değildir, kınıyoruz" dedi.

Menendez'in sözlerinin asla kabul edilemeyeceğini söyleyen Tatar, günün 1 Eylül Dünya Barış Günü olduğunu, Kıbrıs'ta barışın garantörlük haklarına dayanarak Türkiye'nin Türk Silahlı Kuvvetlerinin Kıbrıs'taki varlığı sayesinde sağlandığını anlattı.

"TÜRK ASKERİ ADA'DA BARIŞ İÇİN VARDIR"

Rumların zihniyetinin geçen yıllara rağmen değişmediğini dile getiren Tatar, Kıbrıslı Türkleri 1974 ve 1960 öncesine geri götürecek bir adımın asla kabul edilemeyeceğini ifade etti. Tatar, Kıbrıslı Türklerin güvenliğinin önemli olduğunu ve bu güvenliğin Türkiye'nin garantörlüğünde, Türk askerinin buradaki varlığıyla sağlandığını vurgulayarak "Türk askeri Ada'da barış için vardır, başka bir maksadı ve niyeti yoktur." dedi.

"BÖYLE BİR SÖYLEME İTİBAR ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİLDİR"

Cumhurbaşkanı Tatar, "Biz asla güvencesiz kalamayız, kalmamalıyız. Onun için Amerika'dan gelen ve bir lobi faaliyetinin üyesi olması nedeniyle madalya alan bir senatörün söyledikleri bizi hiç bağlamıyor ve bir önemi yoktur. Bu söylemin içi tamamen boştur, dayanaksızdır, Kıbrıs'ın gerçeklerinden uzak ve yoksundur. Dolayısıyla böyle bir söyleme itibar etmemiz mümkün değildir, kınıyoruz." dedi.

Kıbrıs'ta bir anlaşmanın yan yana yaşayan iki egemen eşit devletten oluşması gerektiğine işaret eden Tatar, Kıbrıs Cumhuriyeti içinde, AB içinde, Türkiye ile bağları bir anlaşmanın mümkün olmadığını, Türk askerinin buradan çekilmesinin kendileri için büyük bir tuzak ve tezgah olarak değerlendirilebileceğini, böyle bir oyuna gelmeyeceklerini belirtti.

Tatar, Kıbrıs Türk tarafının bu koşullar sağlanırsa görüşmeye ve iş birliğine hazır olduğuna dikkati çekti.

Kıbrıslı Türklerin bugün kendi devletleri, cumhuriyetleri olduğunu dile getiren Tatar, "Türkiye Cumhuriyeti ile iş birliği içinde kendi güvenliğini sağlamakta, halkını korumaktadır. Türk Silahlı Kuvvetlerinin burada bulunması ve güvenliği sağlaması bizler için hayati öneme sahiptir, vazgeçilmezimiz ve kırmızı çizgimizdir." dedi.

Etiketler : ERSİN TATAR ABD SENATÖR KKTC
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX