• BIST
  1328.73
 • Dolar
  7,8187
 • Euro
  9,3602
 • Altın
  449,5470
0530 708 54 54
0530 708 54 54
18 Ocak 2018 Perşembe 15:39:00 - Güncelleme:18 Ocak 2018 Perşembe 15:48:00

Julian Assange Trump'a, yalan haber ödülünü Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kaçtığı haberini yapan NBC kanalının alması gerektiğini hatırlattı

Wikileaks'in kurucusu Julian Assange, yalan haber ödülü 15 Temmuz darbe girişiminde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kaçtığı haberini yapan NBC kanalının alması gerektiğini söyledi.

Wikileaks'in kurucusu Julian Assange, ABD Başkanı Donald Trump’ın "yalan haber ödülleri" listesiyle ilgili görüşünü Twitter hesabından yayımladığı mesajla paylaştı.
 
Erdoğan hakkında yapılan yalan haberi hatırlattı

"Yakın dönemin en vahim yalan haberi Trump'ın yalan haber ödülleri listesinde yok." ifadesini kullanan Assange, "NBC, Türkiye'de yüzlerce kişinin öldürüldüğü askeri darbe girişimine önemli bir destek sağladı. NBC 'üst düzey ABD askeri kaynağına' dayandırarak Erdoğan'ın ülkeden kaçtığı yalan haberini yaptı." değerlendirmesinde bulundu.
 
Assange mesajında, AA'nın 26 Temmuz 2016 tarihli "Türkiye NBC'den Erdoğan yalan haberi için özür dilemesini talep etti" başlıklı İngilizce haberinin bağlantısını da paylaştı.
 
Trump'ın birincisi New York Times
 
Trump, Twitter hesabından kendisinin ilan ettiği "yalan haber ödüllerinin" kazananlarını açıkladı.
 
Trump listede birinciliği, kendisinin başkanlığa seçildiği günü piyasaların bir daha toparlanmayacak şekilde çökeceğini yazan New York Times yazarı Paul Krugman’a verdi. Toplamda 10 yalan haber örneğine yer verilen listede, ikinciliği ABC, üçüncülüğü de CNN televizyonları aldı.
 
Elçilikte mahsur
 
Çok sayıda ABD Dışişleri Bakanlığı yazışmasını internet sitesi aracılığıyla kamuoyuna duyuran ve tartışmalara neden olan Assange'ın yaklaşık 6 yıldır Londra'nın Knightsbridge semtinde bulunan Ekvador Büyükelçiliğinin bir odasında yaşıyor.?
 
İngiliz mahkemesi, Assange'ın 2010 yılında iki kadına tecavüzle suçlandığı İsveç'e iadesine karar vermişti. 
 
Assange, hakkındaki iade kararının ardından 2012 yılının Haziran ayındaİngiltere'deyken İsveç'e iade edilmesi halinde ABD'ye gönderilme riski bulunduğu için Ekvador'un Londra Büyükelçiliğine sığınmıştı. 
 
İsveç mahkemesi geçen yıl Assange hakkındaki davaları düşürmüştü.
 
Ekvador, Assange'ın siyasi iltica başvurusunu kabul etmiş ve son olarak geçen ay vatandaşlık vermişti. AA