• BIST
  1338.51
 • Dolar
  7,9469
 • Euro
  9,4765
 • Altın
  463,3200
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
10 Nisan 2017 Pazartesi 00:00:00 - Güncelleme:09 Nisan 2017 Pazar 22:58:00

Esed krizi büyüyor

Kimyasal silah kullanan Esed’in ABD tarafından vurulmasının ardından, en sert açıklamayı Rusya ve İran ortak yaptı. İki ülke “Her türlü saldırıya karşılık vereceğiz” derken, ABD “Esed oldukça çözüm imkansız” restini çekti.

ABD'nin Suriye'de Esed rejimini vurmasının ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Kremlin Sarayı resmi sayfasından yapılan açıklamada iki liderin, ABD'nin Suriye konusundaki tutumu üzerine konuştuğu aktarıldı. Ayrıca, her iki liderin de kimyasal silahlar konusunda tarafsız bir inceleme yapılmasını istedikleri, terörle mücadele konusunda işbirliğini sağlamlaştırmaya hazır oldukları belirtildi. 

 

ABD'nin saldırısı kabul edilemez

Kremlin, telefon görüşmesinin İran'ın isteği üzerine gerçekleştiğini bildirdi. Kremlin basın dairesinin Putin-Ruhani görüşmesi ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “İki lider Suriye’deki durumu ele aldı, ABD’nin uluslararası hukuk normlarını çiğneyerek egemen devlet olan Suriye’ye saldırmasının kabul edilemez olduğunu açıkladı. 


Sıkı işbirliğimiz devam edecek

Putin ve Ruhani, Suriye’nin İdlib bölgesinde kimyasal saldırı iddiası ile ilgili objektif ve tarafsız bir soruşturmanın yapılması gerektiğini de ortaya koydu” ifadeleri yer aldı. Rusya ve İran liderlerinin Suriye’deki çatışmanın siyasi ve diplomatik yollardan çözülmesi ile ilgili sıkı işbirliğinin devam ettirilmesinin önemini vurguladığı belirtilen açıklamada şöyle dendi: 


Her türlü karşılık verilecek

“Ruhani’nin 27-28 Mart tarihlerinde gerçekleştirdiği Moskova ziyareti kapsamında varılan anlaşmaları hayata geçirme süreci ele alındı. Taraflar, terörle mücadele alanındaki işbirliğinin kilit noktalarına vurgu yaparak, Ortadoğu bölgesinde istikrarın ve güvenliğin sağlanması amacıyla bu alandaki işbirliğinin ileride daha da derinleştirilmesi için hazır olduklarını kaydetti.” Ayrıca Rusya, İran ve müttefik gruplarından yapılan ortak açıklamada, ABD'nin Suriye'ye saldırısının 'kırmızı çizgileri' geçtiği belirtilerek, “Bundan sonra her türlü saldırıya karşılık vereceğiz” ifadeleri kullanıldı. 

 

Esed varsa çözüm yok

ABD'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley Suriye ile ilgili verdiği mülakatta, Esed rejimine yönelik önemli değerlendirmelerde bulundu. Haley, “Esed oradayken barışçıl bir Suriye göremiyoruz. Rejim değişikliğinin gerçekleşeceğini düşünüyoruz. Esed iktidardayken siyasi çözümün gerçekleşme olasılığı yok. Esed'in eylemlerine mevcut duruma bakarsanız Esed'le barışçıl ve istikrarlı bir hükümet görmek zor” diye konuştu. 

 

 

Ziyaret iptaline sert tepki

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson'ın 10 Nisan'da Moskova'ya yapacağı ziyaretin Suriye'deki gelişmeler nedeniyle iptal edildiği duyuruldu. Johnson'ın kararının ardından Rusya Dışişleri Sözcüsü Mariya Zaharova bir açıklama yaptı. Zaharova, Johnson'ın kararını 'saçma' bulduklarını söyledi.