0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
01 Temmuz 2021 Perşembe 11:30:00 - Güncelleme:01 Temmuz 2021 Perşembe 11:30:00

Çin liderinden çok konuşulacak açıklama: Kafalarını büyük bir çelikten duvara çarpacağız

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'in Komünist Parti'nin 100. kuruluş yıldörümünde yaptığı konuşmada, kimsenin "Çin'e tahakküm etmemesi" uyarısında bulundu ve edenlerin "kafalarını büyük bir çelikten duvara çarpacağını" kaydetti.

ABD'yi hedef alan Xi Jinping, Pekin'e tahakküm etmeye çalışanların kafalarını büyük bir çelikten duvara çarpacağını söyleyip ekledi: "Hiç kimsenin Çin'i sindirmesine, tahakküm altına almasına ve boyun eğdirmesine asla izin vermeyeceğiz." BBC muhabiri Robin Brant'ın analizi büyük ses getirdi.

Milliyet'te yer alan haberde başkent Pekin'deki Tiananmen Meydanı'nda toplanan 70 bin kişi, Xi'nin konuşmasını tezahüratlarla dinledi. Bir çoğu da maske takmıyordu. Kutlamalar kapsamında savaş uçakları gösteri uçuşları yaptı, top atışları yapıldı ve şarkılar çalındı.

Bir saat kadar konuşan Devlet Başkanı, modern Çin'de Komünist Parti'nin oynadığı rolü vurguladı ve ülkenin büyüme hikayesinde merkezi konumda olduğunu söyledi, ayrıca halkı partiden ayırma girişimlerinin başarısız olacağını belirtti.

"ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ"

Xi "Sadece sosyalizm Çin'i kurtarabilir ve sadece Çin karakterli sosyalizm Çin'i geliştirebilir" dedi. Xi ayrıca, "Hiç kimsenin Çin'i sindirmesine, tahakküm altına almasına ve boyun eğdirmesine asla izin vermeyeceğiz" diye konuştu.

Çin sık sık ABD'yi büyümesini engellemekle suçluyor ve Xi'nin bu sözleriyle Washington'ı hedef aldığına inanılıyor. Tayvan'dan da bahseden Xi, Çin'in birleşmeye duyduğu "sarsılmaz bağlılığı koruduğunu söyledi.

Çin lideri "Hiç kimse, Çin halkının ulusal egemenlik ve toprak bütünlüğü konusundaki kararlılığını, iradesini ve kabiliyetini hafife almamalı" dedi. Xi, "yüksek düzeyde özerkliğe" sahip olan Hong Kong ve Macau'nun da "Bir ülke, iki sistem" prensiplerini doğru bir şekilde uygulaması gerektiğini ifade etti.

AÇIK GRİ TAKIM ELBİSE DETAYI

BBC'nin Şanghay muhabiri Robin Brant'ın analizine göre, modern Çin'in Mao Zedong'dan bu yana en güçlü lideri olan Xi Jinping, Tiananmen Meydanı'nı süsleyen ünlü portrede Komünist Parti kurucusunun giydiği kıyafet ile aynı olduğu görülen açık gri bir takım elbise giymişti:

"Çin lideri Xi, halkını yarattıklarını söylediği 'yeni dünya' nedeniyle övdü ve bu dünyanın, Parti olmadan var olamayacağını vurguladı. Partiye ve halka sadık pilotlar tarafından kullanılan askeri jetler kalabalığın üzerinde uçarak '100 numarayı' oluşturdu.

Burada yaşarken bunu unutmak kolaydır ancak Komünist Parti stratejisinin önemli bir parçası, Partiyi, hükümet mekanizmasını ve Çin ulusu algısını birleştirerek tek parça haline getirmeye çalışmak olmuştur.

İktidar, herhangi bir başarıyı, ilerlemeyi ki olağanüstü ekonomik ilerleme olduğu bir gerçek, halka ve hükümete ama en çok da Partiye atfediyor. Törenin sonunda, mesajın yüksek sesli ve net bir şekilde söylendiğinden emin olmak için kalabalık, "Komünist Parti Olmadan Yeni Çin Olmaz" isimli bir şarkı söyledi."

Etiketler : Çin lideri Xi Şanghay Robin Brant
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX