0530 708 54 54
0530 708 54 54
26 Şubat 2022 Cumartesi 00:11:00 - Güncelleme:26 Şubat 2022 Cumartesi 00:12:00

BM'den Ukrayna'daki çatışmalarda çocukların korunması çağrısı

Kaynak: AA

ABONE OL

Birleşmiş Milletler (BM), Rusya'nın Ukrayna'da devam eden saldırılarında sivillerin ve çocukların korunması çağrısında bulundu.

BM Genel Sekreteri'nin "silahlı çatışmalarda çocuklar" konusundaki özel temsilcisi Virginia Gamba ile "çocuklara yönelik şiddet" konularındaki temsilcisi Najat Maalamjid, ortak yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada "Ukrayna'da çatışmaya dahil olan tüm taraflara sivillerin korunmasının birinci öncelik olması gerektiğini ve özellikle Ukrayna'daki 7,5 milyon çocuğun çatışmalardan korunmasının gerekli olduğunu hatırlatırız." ifadesi kullanıldı.

Ukrayna'da devam eden saldırılarda uluslararası insani hukuk prensiplerine uyulmasının zorunluluğu vurgulanan açıklamada, çocukların çatışmalarda silah altına alınamayacağı, tüm tarafların, özellikle çocukları etkileyecek okul, hastane gibi sivil altyapılara saldırmaktan kaçınmaları gerektiği bildirildi.

Etiketler : bm Ukrayna sivil altyapı
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX