• BIST
  1328.73
 • Dolar
  7,8115
 • Euro
  9,3514
 • Altın
  449,3480
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
21 Kasım 2019 Perşembe 08:00:00 - Güncelleme:20 Kasım 2019 Çarşamba 20:59:00

BM’den ABD’ye sert tepki: Bu karar tabuta çakılan son çivi

Trump yönetiminin yasadışı Yahudi yerleşimlerini tanımasına tepki yağdı. BM, kararın Filistin halkının geleceğinin çalınması anlamına geldiğini belirterek, "Bu iki devletli çözümün tabutuna çakılan son çivi olabilir" dedi. 

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun, işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan Yahudi yerleşim birimlerini artık yasadışı olarak görmediklerini açıklamasına dünyanın dört bir yanından tepki yağdı.

İŞGAL 52 YILDIR SÜRÜYOR

İsrail, 1967’den bu yana, işgal altında tuttuğu Filistin topraklarında Yahudi yerleşim birimleri inşa etmeye devam ediyor. Bu zaman zarfında iktidara gelen hükümetler, yerleşim yerlerini, Filistin topraklarını Yahudileştirme aracı olarak kullanma politikasını aralıksız olarak sürdürdü. Göreve geldiği günden bu yana neredeyse İsrail'in her isteğini yerine getiren Trump yönetiminin bu son kararıyla Amerika, işgal altındaki Filistin toprakları üzerine inşa edilen Yahudi yerleşimleri “yasal” kabul eden ilk ülke oldu. 

YERLEŞİMLER İŞGALİN MOTORU 

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Filistin Özel Raportörü Michael Lynk, ABD yönetiminin kararına sert tepki gösterdi. ABD Dışişleri Bakanlığı açıklamasının sadece uluslararası hukuku ihlal etmekle kalmadığını aktaran Lynk, “Bu Filistin topraklarındaki İsrail işgalini sürekli hale getirecektir” uyarısında bulundu. Lynk, “İsrail'in yerleşim yerleri, insan hakları ihlallerinin başlıca kaynağı ve İsrail’in işgalinin motorlarıdır. Amerikan hükümetinin uluslararası hukuku hiçe sayması ve İsrail’in yasadışı yerleşim yerlerini meşrulaştırma kararı, iki devletli çözümün tabutuna çakılan son çivi olabilir” diye konuştu. 

İSRAİL ZULMÜNÜ ARTIRACAK 

Almanya Dışişleri Bakanlığı, “İsrail'in yerleşim birimleri inşası, Alman hükümeti açısından uluslararası hukuka aykırı, barış süreci olanağını etkiliyor ve müzakerelere dayalı iki devletli çözümü zorlaştırıyor” açıklamasında bulundu. Mısır’daki El-Ezher kurumu da kararı kınayarak, “ABD’nin tutumu Siyonist varlığa daha fazla yerleşim birimleri yapması için yeşil ışık anlamına geliyor. Karar, İsrail’in işgal altındaki Batı Şeria’da yaşayan Filistin halkına yaptığı zulmü daha da artıracak” ifadelerini kullandı.

İSRAİL HEDEF SAPTIRIYOR

İsrail, ABD’nin skandal kararının yarattığı tepkileri azaltmak için gündem değiştirmeye çalışıyor. Siyonistler, Golan Tepeleri'ne füze atıldığını öne sürerek, dün Suriye’ye hava saldırısı düzenledi. İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, savaş uçaklarının, Suriye ordusu ve ülkedeki konuşlu İran Devrim Muhafızları'na bağlı Kudüs Gücü'nün, onlarca askeri hedefini vurduğunu belirtti. Öte yandan Suriye'nin resmi haber ajansı SANA ise İsrail'e ait savaş uçaklarının, başkent Şam çevresindeki bazı noktaları hedef aldığını duyurarak, Suriye'ye ait hava savunma sistemlerinin devreye girdiğini ve ‘yoğun’ saldırıyı püskürttüğünü bildirdi.

640 BİN KİŞİ YAŞIYOR

Batı Şeria’da 252, Doğu Kudüs’te 10 yasadışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor. 20 bini Doğu Kudüs’te olmak üzere, bölgede 640 bin Yahudi yerleşimci yaşıyor. İşgal altındaki Doğu Kudüs ve Batı Şeria'da inşa edilen Yahudi yerleşim birimlerinde Yahudi olmayanların yaşaması yasak.