• BIST
  1328.73
 • Dolar
  7,8187
 • Euro
  9,3602
 • Altın
  449,5470
0530 708 54 54
0530 708 54 54
17 Nisan 2017 Pazartesi 13:33:00 - Güncelleme:17 Nisan 2017 Pazartesi 13:38:00

Belçika'da teröristlere gösteri izni var ama Türklere yok!

Türkiye tarihinin en önemli zaferlerinden birini yaşarken teröristlerin adeta yuvası haline Belçika, bir skandala daha imza attı. 16 Nisan akşamı kesin olmayan referandum sonuçlarının açıklanmasının ardından Brüksel’de kutlama yapan Türk vatandaşları PKK sevici polislerin engeliyle karşılaştı.

 

Tartışma sırasında bir Türk vatandaşı “PKK’ya izin var ama Türklere izin yok” diyerek polise tepkisini gösterdi. Belçika’nın başkenti Brüksel’de yaşayan Türk vatandaşları Türkiye’de dün yapılan halk oylaması sonuçlarının açıklanmasının ardından araçlarıyla ve ellerindeki bayraklarla Türk mahallesinin en meşhur caddesi olan Chaussee de Haecht’a akın etti. Kutlama için sokaklara dökülen vatandaşlar, kendilerine müdahale etmeye kalkışan polisle tartıştı. Polisin, kutlama yaparken kornaya bastıkları ve Türk bayrağı taşıdıkları gerekçesiyle Türk vatandaşlarının araçlarına ceza kesmesi üzerine vatandaşlar ve polis arasında tartışma çıktı.

 

Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UETD) Belçika yöneticilerinin araya girmesiyle tartışma büyümeden önlendi. Tartışma sonrası İHA’ya açıklama yapan vatandaş, “Arabalarımızla gelirken, polis önümüzü kesti ve Türk bayrağını içeri almamızı söyledi. Biz ise ‘bayrağı neden içeri almamız gerektiğini’ sorduk. Sonuçta sevincimizi gösteriyoruz. ‘PKK’lılara izin veriyorsunuz, bize neden izin vermiyorsunuz, biz Türklere neden izin vermiyorsunuz?’ diye sorduğumda, öyle bir şey yok diyerek bizi bıraktı” sözleriyle verdiği tepkiyi dile getirdi.
UETD Belçika tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, halk oylamasından bir hafta önce belediyeden izin istendiğini fakat belediyenin bu izne karşı çıktığı belirtildi. (İHA)