• BIST
  1314.25
 • Dolar
  7,8815
 • Euro
  9,3471
 • Altın
  465,8160
0530 708 54 54
0530 708 54 54
11 Kasım 2017 Cumartesi 10:29:00 - Güncelleme:11 Kasım 2017 Cumartesi 10:37:00

BBC: İran, Şam'ın güneyinde askeri üs kurdu

Suriye'de İran'ın varlığının tartışma konusu olduğu bu günlerde, Şam'ın güneyinde askeri bir üs kurduğu ortaya çıktı.

BBC'nin batılı istihbarat kaynaklarına dayandırdığı haberde İran'ın Suriye'nin başkenti Şam'ın güneyinde yer alan el Kiswah bölgesinde askeri üs kurduğu iddia edildi.

Uydu görüntülerininde yer aldığı haberde İran'ın askeri üs kurma çalışmalarına başladığı ve bölgede inşaat faaliyetleri yürüttüğü belirtildi.


 
İran'ın Suriye'deki varlığını kalıcı hale getirmesi için bu hamlenin mantıksız olmayacağını belirten istihbarat kaynakları, kurulan askeri üsle İran'ın Lübnan'daki Hizbullah hareketine destek hattı kurmayı planladığını ifade etti.
 
BBC'nin analistlerine göre kurulan askeri üste  çok sayıda araç için garaj yapıldığı ve yeni binalar yapılarak genişletildiği belirtildi.


 
KASIM SÜLEYMANİ'DEN YOĞUN MESAİ
 
İran Devrim Muhafızları Komutanı Kasım Süleymani'nin IKBY krizi esnasında Kerkük'te görüntülenmesinin ardından, Suriye'ye geçtiği ve bölgede askeri faaliyetler yürüttüğü belirtiliyor.


 
İran dini lideri Hamaney'in danışmanı Ali Ekber Velayeti'nin Rakka'ya operasyon yapılacağını açıklamasının ardından komşu kent Deyr ez Zor'da görüntülenen Kasım Süleymani, Cuma günü Suriye'nin ebu Kemal bölgesinde görüntülendi.


 
İSRAİL'DEN SERT TEPKİ
 
Suriye'de özellikle İran'ın varlığına şiddetle karşı çıkan İsrail, geçtiğimiz ay Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiş ve İsrail-Suriye sınırından İran'a bağlı milis güçlerin çıkartılması ve tampon bölge oluşturulması konusunda anlaşmıştı.
 
İsrail Başbakanı Netanyahu İran'ın bölgedeki varlığının kesinlikle kabul edilemeyeceği konusunda sert uyarılarda bulunmuş ve Putin'in Tahran ziyareti esnasında Suriye'de Hizbullah'a ait bir silah deposunu havaya uçurarak net mesajını vermişti.

Star