0530 708 54 54
0530 708 54 54
29 Temmuz 2021 Perşembe 10:02:00 - Güncelleme:29 Temmuz 2021 Perşembe 10:02:00

Amerikan basınından SANCAK'a övgü

Küresel savunma medyası Türkiye'nin elektronik harpteki yeni gözdeki SANCAK sistemine geniş yer ayırdı.

ABD'nin önde gelen savunma haber sitelerinden Defense News'te yayınlanan haberde Aselsan tarafından geliştirilen SANCAK'ın üstün kabiliyetleri tanıtıldı.

BÜYÜK BAŞARI YAKALADI

Yazıda sistemin yerden dalgalar, havadan dalgalar ve yakın mesafede dik dalgalarla hedefteki cihazların sinyalleri bozabildiği ve iletişimi karıştırabildiği bilgisine dikkat çekildi. "Sistem yüksek frekansa sahip bu cihazlara elektronik olarak zarar verme ya da hedefi bloke etmeye odaklı. Bu şekilde hedef cihazda yanlış bilgi transferi oluşturarak dost birliklerin taktik sahada avantaj elde etmesi sağlanıyor" bilgilerine yer verildi. Tüm sistemin tek bir araç üzerinde taşınmasından dolayı zorlu taktik sahalarda bile yüksek hareket kabiliyetine sahip olduğu ifadeleri kullanıldı. Yazıda Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye ve Libya'daki harekatlarında elektronik harbi yoğun olarak kullandığı, Türkiye'nin silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) elektronik harp sistemlerine entegre edilerek koordine etmesi sayesinde de bu alanda büyük başarı yakaladığının altı çizildi.

TÜRK SİHA'SI ABD'Yİ ZORA SOKUYOR

Yerli ve milli Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA), dünya gündemindeki yerini koruyor. Çeşitli medya kuruluşları tarafından dünyaya duyurulan SİHA'lar, son olarak Japon basınının dikkatini çekti. Nikkei Asia'nın haberinde, "Nüfuzlu ve iddialı Türkiye, ABD için zor seçimler yaratıyor" denildi. Haberde, "Türk SİHA'ları, ister doğrudan Ankara tarafından kullanılsın ister müttefiklere sağlansın, son bölgesel çatışmalarda sonucu değiştirdi ve dünya çapındaki askeri uzmanların ilgisini çekiyor" ifadelerini kullandı.