0530 708 54 54
0530 708 54 54
14 Kasım 2021 Pazar 18:38:00 - Güncelleme:14 Kasım 2021 Pazar 21:10:00

Ahıska Türklerinin sürgün edilmesinin 77. yılında hayatını kaybedenler anıldı

Kaynak: AA

ABONE OL

Türkiye, Ahıska Türklerinin ana vatanlarından sürgün edilmesinin 77. yılında hayatını kaybedenleri andı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, yaklaşık 100 bin Ahıska Türkü'nün, 14 Kasım 1944'te öz yurtları Gürcistan'ın Ahıska bölgesinden Sovyetler Birliği'nin uzak yerlerine sürgün edildiği anımsatıldı.

Dünyanın 9 farklı ülkesine yayılan ve sayıları 500 bine ulaşan Ahıska Türklerinin, yaşadıkları acıların, milli bilinç ve birlik olmanın öneminin hiçbir zaman unutulmadığı ifade edilen açıklamada, yıllar boyunca çetin şartlar altında yaşasalar da Ahıska Türklerinin kimliklerini koruduğu ve kültürel miraslarını yeni nesillere aktardığı belirtildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Ahıska Türklerinin ana vatanlarına geri dönüş sürecini yakından takip etmeye ve soydaşlarımıza gereken desteği sağlamaya devam edeceğiz. Çetin şartlar altında kadın, yaşlı, çocuk ayrımı gözetilmeden sürgüne gönderilen Ahıska Türkü kardeşlerimizin acısını paylaşıyoruz. Ahıska Türklerinin ana vatanlarından sürgün edilmesinin 77. yıl dönümünde, hayatını kaybedenleri saygı ve rahmetle anıyoruz."

TBMM BAŞKANI ŞENTOP, AHISKA TÜRKLERİNİN SÜRGÜN EDİLİŞİNİN 77. YILINDA ÖLENLERİ ANDI

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Ahıska Türklerinin sürgün edilişinin 77. yılında yaşamını yitirenleri andı.

Şentop, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Tarihe kara bir leke olarak geçen, Ahıska Türklerinin vatanlarından sürgün edilişlerinin 77. yıl dönümünde, hayatını kaybeden kardeşlerimizi rahmetle anıyorum." ifadelerine yer verdi.

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OKTAY: YÜREKLERDEKİ ACI 77 YIL SONRA HALA İLK GÜNKÜ GİBİ TAZE

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, "Yüreklerdeki acı 77 yıl sonra hala ilk günkü gibi taze. 14 Kasım 1944'te öz vatanlarından acımasızca kopartılarak sürgün edilen Ahıska Türklerini unutmadık, unutmayacağız." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türklerin Ahıska'dan sürgün edilişinin 77. yılı nedeniyle mesaj yayımladı.

Oktay, mesajında, "Yüreklerdeki acı 77 yıl sonra hala ilk günkü gibi taze. 14 Kasım 1944'te öz vatanlarından acımasızca kopartılarak sürgün edilen Ahıska Türklerini unutmadık, unutmayacağız." ifadelerine yer verdi.

Etiketler : dışişleri bakanlığı ahıska türkleri sürgün sovyetler birliği tbmm başkanı mustafa şentop cumhurbaşkanı yardımcısı fuat oktay
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX
<<<<<<< Updated upstream >>>>>>> Stashed changes