• BIST
  1314.25
 • Dolar
  7,8905
 • Euro
  9,3378
 • Altın
  466,1400
0530 708 54 54
0530 708 54 54
17 Mayıs 2020 Pazar 18:57:00 - Güncelleme:17 Mayıs 2020 Pazar 18:57:00

Afganistan'da siyasi kriz sona erdi, dünyadan uzlaşıya destek yağdı

Kaynak: AA

ABONE OL

Afganistan'da Seçim Komisyonu tarafından 18 Şubat'ta cumhurbaşkanı ilan edilen Gani ile seçimlere hile karıştığı iddiasıyla sonuçları kabul etmeyen Abdullah arasında anlaşma sağlandı.

Afganistan Cumhurbaşkanlığı Sarayından yapılan açıklamada, Seçim Komisyonu tarafından 18 Şubat'ta cumhurbaşkanı ilan edilen Eşref Gani ile seçimlere hile karıştığı iddiasıyla sonuçları kabul etmeyen Abdullah Abdullah arasında anlaşma imzalandığı belirtildi.

Anlaşmaya göre, Abdullah Abdullah, Afganistan Ulusal Yüksek Uzlaşma Konseyi Başkanlığı görevini yürütecek ve kabinenin yarısını da belirleyecek.

ESKİ CUMHURBAŞKANI DOSTUM'A MAREŞALLİK UNVANI

Anlaşma kapsamında Cumhurbaşkanı Gani tarafından eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Raşid Dostum'a mareşallik unvanı verildi.

Afganistan Ulusal Yüksek Uzlaşma Konseyi Başkanlığını üstlenen Abdullah, yeni göreviyle Taliban ile Afganistan hükümeti arasında yapılması planlanan barış görüşmeleri sürecini yürütecek.

Afganistan'da 20 Nisan 2019'da düzenlenmesi planlanan cumhurbaşkanı seçimi, iki kez ertelenerek 28 Eylül 2019'da yapılmıştı. 14 cumhurbaşkanı adayının yarıştığı seçimin ardından yapılan itirazlar nedeniyle 19 Ekim'de açıklanacağı duyurulan kesin olmayan sonuçlar 22 Aralık'ta açıklanmıştı.

Afganistan Seçim Komisyonu, Gani'nin cumhurbaşkanı seçildiğini açıklamış, Abdullah ise kendisinin kazandığını ileri sürmüştü.

AYRI AYRI YEMİN TÖRENİ DÜZENLENMİŞTİ

Seçim Komisyonu tarafından cumhurbaşkanı ilan edilen Eşref Gani ile seçimlere hile karıştığı iddiasıyla sonuçları kabul etmeyeceğini duyuran Abdullah Abdullah arasında devam eden anlaşmazlığın giderilmesi için, ABD'nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad'ın her iki aday arasında son ana kadar yürüttüğü mekik diplomasisinden sonuç alınamamıştı.

Bunun üzerine hem Gani hem de Abdullah 9 Mart'ta ayrı ayrı yemin törenleri düzenlemişti.

ABD Dışişleri Bakanlığının çifte yemin töreniyle ilgili yaptığı açıklamada, ABD'nin Afganistan'da her türlü "paralel yönetim" oluşturma çabalarına karşı olduğunun altı çizilmiş, Washington'ın tek parça ve birlik içinde bir Afganistan'ı destekleyeceği ifade edilmişti.

NATO GENEL SEKRETERİ STOLTENBERG'DEN AFGANİSTAN'DAKİ SİYASİ UZLAŞIYA DESTEK

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Afganistan'da siyasi uzlaşı sağlanmasını memnuniyetle karşıladıklarını bildirdi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, yaptığı yazılı açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ve Taliban'ın şiddet eylemlerinin sürdüğü bir dönemde Afgan liderlerin anlaşması ve barış için çalışmaya karar vermesinin büyük önem taşıdığını kaydetti.

Stoltenberg, "Taliban, yükümlülüklerini yerine getirmeli ve acilen şiddeti azaltarak Afganlar arasında yürütülen müzakerelere katılmalı." ifadesini kullandı.

Tüm tarafların "barış için bu eşi benzeri bulunmayan fırsatı" kaçırmamaları gerektiğine işaret eden Stoltenberg, Afgan halkının insan haklarını güvence altına alan, hukukun üstünlüğüne saygı duyan ve terörün geri dönmesini engelleyecek kapsamlı bir anlaşmaya ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Stoltenberg, tüm NATO müttefik ve ortaklarının Kararlı Destek Misyonu ve fonlarla Afganistan'ın istikrar ve güvenliğine olan kararlı bağlılığını sürdürdüğünü ifade etti.

TÜRKİYE'DEN AFGANİSTAN'DAKİ SİYASİ UZLAŞIYA DESTEK

Dışişleri Bakanlığı, Afganistan'da siyasi uzlaşı sağlanmasının memnuniyetle karşılandığını bildirdi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Afganistan'da 28 Eylül 2019'da gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarının açıklanmasıyla başlayan siyasi krizin, tarafların, bugün geniş tabanlı ve kapsayıcı bir hükümet teşkili hususunda uzlaşmalarıyla sona ermesi memnuniyetle karşılanmıştır." ifadesi yer aldı.

Söz konusu uzlaşının adil bir şekilde uygulanması ve yeni Afganistan hükümetine ortaklık ruhunun hakim olması temenni edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Afganistan'daki tüm siyasi aktörleri, sağlanan uzlaşı çerçevesinde, Afgan halkının menfaatleri için uyum içerisinde çalışmaya ve ülkeye kalıcı barışı getirecek Afganlararası müzakerelere odaklanmaya davet ediyoruz. Bu vesileyle, geçmiş hükümetlerle olduğu gibi, dost ve kardeş Afganistan'ın yeni hükümetiyle de yakın iş birliği içerisinde çalışacağımızı ifade ediyoruz."