• BIST
  1538.04
 • Dolar
  7,5122
 • Euro
  9,0181
 • Altın
  409,8780
0530 708 54 54
0530 708 54 54
07 Temmuz 2020 Salı 10:33:00 - Güncelleme:07 Temmuz 2020 Salı 10:39:00

AB'den Yunanistan çıkışı: Kabul edilemez

Avrupa Birliği, Yunanistan'ın sığınmacıları 'geri itmesinin' yasak olduğunu belirtirken, AP vekilleri ise bu muamelenin kabul edilemez olduğunu söyledi.

AA'da yer alan habere göre, Avrupa Birliği (AB) Komisyonun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Ylva Johansson, Yunanistan'ın sığınmacıları "geri ittiğine" ilişkin tüm iddiaların araştırılması gerektiğini, bu uygulamanın yasak olduğunu belirtti.

"AB HUKUKUNA AYKIRIDIR"

Johansson, Avrupa Parlamentosunun (AP) Sivil Özgürlükler, Adalet ve İçişleri Komitesine (LIBE) hitap etti. AB Komisyonunun üye ülkelerin hukuk ihlallerini soruşturma yetkisi bulunmadığına dikkati çeken Johansson, "Yunanistan sınırında sığınmacıların geri itildiğine ve ihlallere ilişkin çok sayıda raporlar bulunuyor. Geri itmeler AB hukukuna aykırıdır. Avrupa sınırlarımızı, değerlerimizi ihlal ederek koruyamayız." diye konuştu.

"YENİ BİR MEKANİZMAYA İHTİYAÇ VAR"

Avrupa Sınır ve Sahil Güvenlik Ajansı'nın (FRONTEX) sınırda önemli bir rol oynadığının altını çizen Johansson, ancak insan hakları ihlallerini denetlemek için yeni bir mekanizmaya ihtiyaç duyulduğuna işaret etti. Johansson, "Yunanlı yetkililerden tüm yasadışı faaliyetleri takip etmelerini ve gerekli soruşturmayı yürütmelerini talep ediyorum. Herkese iltica hakkı verilmeyebilir ama herkese değerlerimize uygun bir şekilde muamele etmeliyiz." dedi.

"KABUL EDİLEMEZ"

Diğer taraftan AP'deki farklı siyasi gruplardan söz alan birçok milletvekili, Yunanistan'ın sığınmacılara muamelesinin kabul edilemez olduğunu, derin endişe duyduklarını ve AB Komisyonu'nun harekete geçmesi gerektiğini savundu.