0530 708 54 54
0530 708 54 54
22 Mayıs 2019 Çarşamba 08:00:00 - Güncelleme:22 Mayıs 2019 Çarşamba 08:00:00

ABD'den Huawei'e yaptırımda geri adım

Trump yönetimi, Çinli Huawei’e getirdiği ticari sınırlamaları, dünya çapındaki müşterilerin uğrayacağı karışıklığı azaltmak için 90 günlüğüne askıya aldığını açıkladı.

ABD Başkanı Trump, geçen hafta ülke şirketlerinin “ulusal güvenlik tehdidi teşkil eden” ülkelerden telekomünikasyon ürünleri almasını engelleyen kararnameyi imzalamıştı. Ardından Google, Çinli Huawei’le işbirliğini sınırlandırdığını duyurmuştu. ABD Ticaret Bakanlığı, dün Huawei’e uygulanan ticari kısıtlamaların bazılarının 90 günlüğüne askıya alındığını açıkladı. 

GEÇİCİ LİSANS VERİLECEK 

Bakanlıktan yapılan açıklamada, ertelemenin Trump tarafından imzalanan kararnameyle gelen yasağı kaldırmadığı belirtildi. Ancak Huawei'e Amerikan şirketleriyle iş yapabilmesi için geçici bir lisans verildiği belirtildi. Buna göre geçiş süreci boyunca Huawei, dünya çapındaki operasyonlarının etkilenmemesi için, ABD'de üretilen kimi ürünleri satın almaya devam edebilecek. 

AMAÇ ÇÖKÜŞÜ ENGELLEMEK 

Ancak bu lisansla şirketin, yeni cihaz üretimi için, ABD malı parça ve bileşenler almasına izin verilmiyor. Lisansın 19 Ağustos'a kadar geçerli olduğu bildirildi. Bu arada daha önce Ticaret Bakanlığı'nda çalışan avukat Kevin Wolf ise yaptığı açıklamada, bu kararın internet, bilgisayar ve cep telefonu sistemlerinin çökmesini engellemek amacıyla alındığını söyledi.

Gücümüzü hafife alıyorlar

ABD yönetiminin Huawei’e yönelik aldığı kararın, ülke ekonomisini olumsuz etkileyeceği belirtildi. Pazartesi günü yayımlanan bir rapora göre, bu kısıtlamalar kapsamında Amerikan şirketleri 56,3 milyar dolar bir kayba uğrayabilir. Bu arada Çin basınına konuşan Huawei'in kurucusu Ren Zhengfei, “ABD’li politikacıların mevcut uygulamaları gücümüzü hafife alıyor. 5G hizmetimiz etkilenmeyecek. 5G teknolojisi bağlamında diğerleri bizi daha 2-3 yıl yakalayamayacaklar” dedi. Ren, Google’la ABD'nin yasağını nasıl aşabilecekleri konusunda görüşmeler yürüttüklerini aktardı.

Etiketler :
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX