• BIST
  1342.49
 • Dolar
  7,8731
 • Euro
  9,4008
 • Altın
  457,9540
0530 708 54 54
0530 708 54 54
08 Kasım 2020 Pazar 07:18:00 - Güncelleme:08 Kasım 2020 Pazar 10:57:00

ABD Başkanı seçilen Biden'dan zafer konuşması: Bölen değil, birleştiren başkan olacağım

Kaynak: AA

ABONE OL

ABD başkanlığına seçilen Joe Biden, ''Bölen değil, birleştiren bir başkan olacağıma söz veriyorum.'' dedi.

Biden, zafer konuşmasını Delaware eyaletinin Wilmington kentinde başkan yardımcılığına seçilen Kamala Harris ile birlikte yaptı.

Harris'in kendisini takdim etmesinin ardından ulusa seslenen Biden, Amerikan halkının kendisine duyduğu güvenden onur duyduğunu söyledi.

Biden, ''Bölen değil, birleştiren bir başkan olacağıma söz veriyorum. Kırmızı ya da mavi eyalet olarak gören değil, sadece Amerika Birleşik Devletleri olarak gören bir başkan olacağım.'' ifadesini kullandı.

Biden, ''Başkan Trump'a oy verenlerin yaşadığı hayal kırıklığını anlıyorum. Ben de iki kez kaybettim ama şimdi birbirimize şans verelim. Şimdi, sert söylemleri bir kenara bırakma, tansiyonu düşürme ve birbirimizi dinleme ve kaydetme zamanı. Rakiplerimize düşmanımız gibi davranmayı bırakmak zorundayız, onlar düşmanımız değil, Amerikalı.'' diye konuştu.

ABD'yi iyileştirme, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele etme, ekonomiyi iyileştirme, sistematik ırkçılığın kökünü kurutma ve iklim değişikliğiyle mücadeleye başlamanın zamanının geldiğini belirten Biden, salgınla mücadele planı kapsamında ''Pazartesi günü, 20 Ocak 2021'de salgınla mücadele planımızı hayata geçirecek önde gelen bilim adamı ve uzmanlardan oluşan bir ekip kuracağım.'' dedi.

ABD başkan yardımcılığına seçilen Kamala Harris ise ABD halkının birliği, doğruyu ve bilimi seçtiğini söyleyerek, birlikte daha iyi bir gelecek inşa edeceklerini belirtti.

ABD'nin yeni bir güne başladığını söyleyen Harris, ''Bu göreve gelen ilk kadın olabilirim ama sonuncusu olmayacağım.'' dedi.

Önlerindeki yolun kolay olmayacağını belirten Harris, ''Dünyanın saygı duyacağı bir başkan seçtik.' değerlendirmesinde bulundu.

‘BEYAZ SARAY’DA SİZDEN BİRİ OLACAK’

Joe Biden, eğitimci olan eşi Jill Biden için de "Amerika'nın eğitimcileri için bu harika bir gün: Beyaz Saray'da kendinizden biri olacak ve Jill harika bir First Lady olacak” ifadelerini kullandı.

Biden yaptığı açıklamalarda aynı zamanda, “Bölünmeyi değil, birleştirmeyi amaçlayan, Kırmızı ve Mavi eyaletleri ayrı olarak değil, bir bütün olarak gören ve herkesin güvenini kazanmak için tüm kalbiyle çalışan bir başkan olacağıma yemin ederim” dedi.