• Bist 100
  110699
 • Dolar
  5,8464
 • Euro
  6,5095
 • Altın
  277,2450
İstanbul
12 / 16
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA

YAZARLAR

Aldatılma ve aldatma psikolojisi

İki sevgili ya da iki eş arasındaki ilişkiyi tehdit edebilecek şekilde, duygusal ve veya cinsel anlamda bir başka kişinin varlığı ihanet, sadakatsizlik, aldatma olarak tanımlanır. Monogomik evlilik ve beraberliklerde eşler cinsel ve duygusal yaşantılarında tek eşli olmaya inanır, böyle de davranırlar. Eğer bir ilişkide çiftler tek eşliliğe inanıyorlarsa aldatma semptomatik bir problem olarak algılanır. Bazı çiftler ise çevre ve sosyo kültürel yapısına göre yaşamlarını, kendi kararlarıyla kendilerine göre uyarlarlar. Tek eşliliğe inanmayan çiftler için yapılan kaçamaklar kabul edilebilinirken, yine aynı çift için her hangi bir konuda partnerinin güvenini kırması, bir şeyi gizlemesi, sözünü tutmaması vb gibi bir durum sadakatsizlik, ihanet olarak algılanabilir. Yani her tip ilişkide, farklı durumlar için sadakatsizlik algılaması söz konusu olabilmektedir. 

Aldatan kişi, hem eşinden hem de sevgilisinden vazgeçemeyen kişidir. Eşi ve sevgilisi konumundaki ikinci kişinin taşıdığı farklı özelliklere ihtiyaç duyar ve iki kişiyi de beraberinde ister. Ne yardan ne serden vazgeçemez hale gelen kişi iki tarafa da yalanlar söyleyerek kendini her iki tarafı da aldatıyor duruma düşürmektedir. Bu tip kişiler yaşadığı ilişkide yavaş yavaş ayrışmaya ve kopmaya başlamakta ve sürdürdüğü ilişkiden sevgi, maddiyat, seks, statü, çocuk, sosyal çevre vb sebeplerden ötürü vazgeçmek istemiyorsa, başka kişilere yönlenebilmektedir. Aynı sebeplerden ötürü ihanete uğrayan kişi de sorunlu olduğunu bilmesine karşın ilişkisini sonlandırmak istemeyebilmektedir. Araştırmalara göre, evliliğin bitme nedenleri arasında üçüncü sırada yer alan ihaneti yaşayan bireyler, karşılıklı olarak duygusal yıkıma uğramakta, incinmektedir. Bu durum, profesyonel bir yardım alarak, psikologla birlikte sağlıklı olarak ele alınmazsa bireylerde kalıcı kişilik problemlerine sebep verebilmektedir. 

İhanete uğrayan kişinin hissettikleri; Güvensizlik, inançsızlık, “yaşanılan her şey yalan mıydı?” duygusu, O’nun için artık özel değilim, ben değersizim hissi, düşünce kontrol kaybı, sürekli aldatıldığını düşünme, aldatılma anını gözünde canlandırma, kendine acıma, travma hali, aldatan eşi aldatarak öç alma duygusu, partnere karşı öfke, partnerinin birlikte olduğu kişiyi merak etme, kendini o kişiyle kıyaslama, yaşama isteğinde azalma, intihar kurgulama, “kendine saygı”nın kaybı, aldatılma sonrası kendini suçlama, bir eş olarak yetersizlik duygusu ile kendini çökmüş hissetme, gururu kırılmış hissetme, çevreye, aileye karşı utanç. 

İlişkisinden vazgeçmek istemeyen ama yine de aldatan kişinin sadakatsizlikten sonra hissettikleri; üzüntü, boşluk hissi, çelişki, şaşkınlık, telaş, “bana güvenini kaybetti şimdi ben ne yapacağım” duygusu kaynaklı çaresizlik hissi, umutsuzluk, suçluluk ve utanç, sadakatsizliğinin nedenini açıklayamama, öfke, belirsizlik, hissizlik, vicdan azabı, kaybetme korkusu. 

Araştırmalar kadınların daha çok “partneri bir başka kadına aşık olur, tutulur, hayal ederse incinip kırıldığını ve bu duygusal ilişkiyi” ihanet olarak algıladığını,  erkeklerin ise “partneri bir başkasıyla cinsel ilişkiye girmesi halini aldatma olarak algıladığını” ortaya çıkarmıştır. Kadınlar affedici yapısı gereği sadakatsizliği daha kolay atlatabilirken, aldatılan erkek aldatma eylemini kolay kolay kabullenememektedir. Erkek kadının aldatma ihtimalini pek düşünmediği için kadını çok sorgulamıyor, şüphelenmiyor. Erkeğin duygusal olarak hissetme gücü kadın kadar güçlü olmadığından kadının aldatması gerektiği gibi anlaşılmıyor. Günümüzde aldatan erkek oranına yaklaşan kadınlar, ekonomik özgürlüklerini elde etmişlerse aldatmaya devam etmek yerine boşanmayı tercih ediyorlar. 

Uzman Psikolog Yeşim Akıncı Diğer Yazıları