• Bist 100
  110477
 • Dolar
  5,8147
 • Euro
  6,4658
 • Altın
  275,3870
İstanbul
9 / 16
0530 708 54 54
0530 708 54 54

YAZARLAR

Şişmanlığı önleyen kimyasal bulundu 

Şişmanlık bütün ülkelerin temelini sarsan boyut kazandı. Şişmanlığın tetiklediği hastalıkların sayısı her geçen gün artıyor. Bazı ülkeler şişmanlığın yarattığı sorunlar nedeniyle, iflas noktasına gelmiş durumda. Amerika, Almanya, Rusya, Çin, hatta ve hatta Türkiye artan şişmanlık sorunuyla başa çıkamayacak hallere gelme tehlikesiyle karşı karşıya. 
Özetle anlattığım nedenlerle şişmanlığı önleyecek tedbirler sıfır tolerans ilkesiyle devreye sokulurken, aynı zamanda konuyla ilgili araştırmalar teşvik ediliyor, araştırmalara ayrılan bütçeler katlamalı arttırılıyor. 
***
Şişmanlık konusunda yapılan araştırmalarda çok ilginç gelişmeler ortaya çıkıyor. Mesela, son zamanlarda yapılan araştırmalar sırasında keşfedilen bir kimyasal, şişmanlığın önlenmesinde kilometre taşı olacak özellikle taşıyor. 
Amerikalı ve Slovakyalı uzmanların keşfettiği kimyasalın adı Neuropeptid Y. Bu kimyasal yağın hücre içinde depo edilip, edilmemesini yönetecek etkiyi yaratma gücüne sahip. Stres ortamında organizma tarafından salgılanan bu kimyasal, hücrelere yapışarak onların yağ depolarının büyümesini ve bölünerek sayısının artmasına sebep oluyor. Amerikalı ve Slovakyalı araştırma uzmanları fareler üzerinde yaptıkları araştırmalar sırasında bu mekanizmayı bloke edip, fare hücrelerinin yağ depo etmesini (Farelerin şişmanlamasını) engellemeyi başardılar. 
Araştırma sonuçları hakkında bilgi veren Dr. Lydia Kuo, bilim çevrelerini heyecanlandıran şu bilgileri medyayla paylaştı; “Laboratuvar ortamlarında fareleri strese sokacak özel tedbirler eşliğinde normal yiyeceklerle besledik. Daha sonra aynı fareleri yine stres ortamında yüksek yağ ve şeker içeren yiyeceklerle besledik. Her iki durumda da farelere verilen yiyeceklerin kalorileri aynı olmasına karşın, şeker ve yağ oranı yüksek beslenmenin farelerde yağlanıp, şişmanlığa yol açtığını tespit ettik. Bu durumda, stresin yağlı ve şekerli maddeleri daha iyi metabolize ettiği, yağ depolamayı ve şişmanlamayı tetiklediği belgelenmiş oldu. Ayrıca, şişmanlayan farelerde, tansiyon yükselmesi, damarlarda mikro iltihaplanma, karaciğer ve kaslarda yağ birikimleri tespit edildi. 
Araştırmalar sırasında farelerin bazı vücut bölgelerine Neuropeptid Y iğnesi yapıldı. İğne yapılmasından sonra o bölgede yağ birikmesi (Kalça, bel, karın gibi) oluştuğu tespit edildi. 
Daha sonra farelerin ‘Neuropeptid-Y2- reseptörü’ bloke edildi. Bunun sonucunda iğne yapılan bölgede yağ birikimi olmadığı, girişimin bölgesel yağ birikimini engellediği keşfedildi. 
Bu gelişme, Neuropeptid Y kimyasalı ile hem genel şişmanlamanın, hem de bölgesel yağlanmanın engellenebileceği belgelenmiş oldu. 
***
Araştırmalar şu aşamada maymunlar üzerinden yürütülüyor. Elde edilen veriler şaşırtıcı düzeyde olumlu sonuçlar veriyor. Üçüncü aşamada araştırmalar insanlar üzerinden devam ettirilecek. Şimdiye kadarki çalışmalar sırasında Neurepeptid Y’nin tehlikeli sonuçlar yaratan bir yan etkisine rastlanmadı...” 
Düşünün bir: Kısa bir süre sonra hem genel şişmanlığın, hem de bölgesel yağlanmanın önüne geçilecek... 
Hayali bile kadınları çılgına çevirecek bir buluş bu!..  

Turgay Renklikurt Diğer Yazıları

Yarınlar bizim!..

27 Mart 2017

Sonuç güzel her şey güzel

24 Mart 2017

B Planı var mı?

24 Mart 2017

Kantara dikkat!..

22 Mart 2017

Güzel futbol adil sonuç

18 Mart 2017