• Bist 100
  119689
 • Dolar
  5,9647
 • Euro
  6,5685
 • Altın
  300,5850
İstanbul
8 / 14
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA

YAZARLAR

Rapor korkutuyor!..

Dursun Özbek’in 13 Eylül 2015 tarihinde Haber Türk TV’de yaptığı konuşma, Galatasaray’daki soygun düzenini ortaya koyacak gelişmelere süt analığı yapmaya devam ediyor. Çünkü o konuşmada Özbek kulübün geçmiş dönem hesaplarını araştırıp, raporlaştıracak (Bağımsız) yabancı bir mali denetim şirketiyle anlaşmaya varıldığını, bu işin sonuna kadar gidileceğini açıklamıştı. Rapor tüm engellemelere rağmen olgunlaştı. Yakında bomba etkili gelişmeler olursa kimse şaşırmasın. Çünkü bu konuda ummadık taş baş yarabilir!..

13 Eylül 2015’te Özbek (Özetle) TV’de şunları söylemişti; “UEFA’nın 2011-2014 tarihleri arasında yapılan akıl almaz harcamalar için araştırma başlatıp, ceza verdiğini, kulübü gözetime aldığını, periyodik olarak rapor vermeye mecbur ettiğini, bunun üzerine Aysal’ın aniden istifa ettiğini, ancak istifa etmesine (Kaçmasına) sebep olan bu durumu ne kendisinin ne Duygun Yarsuvat’ın (Hatta İnan Kırac’ın) bilmediğini, seçim bitip göreve başladıklarında durumu öğrendiklerini; ayrıca hemen ödenmesi gereken milyonlarca dolar borçla karşı karşıya kaldıklarını, o parayı kendisinin temin ettiğini, her yıl bankalara faiz olarak 60 milyon lira ödeneceğini seçimden sonra öğrendik. Ancak geriye dönüş artık mümkün değildi!..”
Peki ama Ünal Aysal, böylesi çılgın harcamayı yaparken, Yönetim Kurulu ne yapıyordu, niye mani olunmuyordu, denilebilir. “İbretlik itirafı” okuyun, lütfen!..

Günün Sözü 

“Galatasaray’ın kör kuruşunun bile hesabının sorulacağı devrim başlıyor!..” T.R

İbretlik itiraf!.. 

Ünal Aysal dönemi, UEFA’ın alarma geçmesine, Galatasaray’ın çok özel bir ilgiyle izlenmesine yol açacak kadar kural dışı eylemler yumağıydı. Aysal kural dışı eylemlerini gerçekleştirmek için, kulübün idari personelini toptan değiştirmişti. Böylece bürokratik iç denetim ve kulübün mali-idari hafızası yok edilmişti. Yönetim Kurulu üyeleri acayip paraların harcanmasından bihaber hale getirilmişti. İtiraz edenler, bilgi isteyenler hemen devre dışı bırakılmıştı. 
Mesela, Semih Haznedaroğlu, Ünal Aysal’ın ilk Yönetim Kurulu üyelerindendi. Aysal, Haznedaroğlu’nu ikinci defa Yönetim Kurulu’na almadı. Niye? Çünkü soru soran devre dışı kalıyordu. Semih Haznedaroğlu’nun şu korkunç itirafı her şeyi anlatır; “Yönetimdeydik ama bize bir şey söylenmezdi. Transferleri, sarf edilen paraları gazetelerden okurduk. Niye böyle yapılıyor diye de kimse soramazdı. Zaten böyle bir soruyu sormak da kolay değildi. Çünkü sorduğunuz zaman başınıza iş alırdınız..”
Hazırlatılan raporla, Galatasaray’ın UEFA’yı bile ürküten o karanlık dönemi gün ışığına çıkarılacak. Kulübün imkanlarıyla azanların yaşadığı Lale Devri’ni ise herkes öğrenecek. Ve...
Galatasaray’ın üzerine serpilmiş ölü toprağı kalkacak! Bekleyin!

Tudor, hayat suyu!.. 

İgor Tudor’un gelişi, Riekerink’in gidişi hakkında çok şey söylendi, söylenecek. Şu anda bu konuya nokta koyup Tudor’un ne yapması gerektiğine odaklanmak Galatasaray’a yapılacak en büyük yardımdır.
Halı hazır durumda Galatasaray’da 4 grupluk bir oyuncu potansiyeli var. Bunlar, 1. Takımla bağlantısını, kafasında bitirenler. 2. Takımla bağlantısı kafasında kısmen devam eden, ancak dışardan gelen tekliflere açık olanlar. 3. Takıma bağlılığı zihnen kesinleşenler. 4. Takım ve kulüple zihnen-ruhen özdeşleşmiş, kendisini başarıya odaklamış olanlar:
Sosyal psikoloji uzmanları, zor zamanlarda, 3 ve 4’üncü gruptaki oyuncu tiplerine öncelik tanıyan antrenörlerin ekip egosu yüksek bir takım yaratıp başarıyı yakalama ihtimallerinin yükseldiğini ortaya çıkardılar. Araştırmayı yapan Amerikalı uzmanlar 1 ve 2’inci grupta olanlarla yola devam etmenin ise oyuncuya dayalı bir düzen yarattığını bu arada belgelediler. Çağdaş futbolda oyuncu tercihini kıstasında devrim niteliğinde gelişmelere yol açan bu gerçeği fark etmeden “Ruhu olan bir takım yaratmak gerçekten çok zor.”
Tudor oyuncu tercihi bu esaslara dikkat ederse, ancak o zaman “Ben size hücum etmeyi değil, ölmeyi emrediyorum!” diyebileceği bir takım sahaya sürebilir.
Galatasaray’da “Hayat suyu” etkisi yapacak olan da bu mental zenginlik olacaktır.

Turgay Renklikurt Diğer Yazıları