• Bist 100
  108071
 • Dolar
  5,8023
 • Euro
  6,4338
 • Altın
  274,0530
İstanbul
8 / 16
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA

YAZARLAR

Düşük kolesterol, cinsel güç düşmanı

Kadınımız ve erkeğimizle, diyet baron ve baronesleri meğer bizi bilimsel cehaletleri yüzünden “Impotenz” yani cinsel gücü düşük hale getirmişler. Bu arada açlık krizine sokup (Hungersnot) yağlandırmışlar. Nasıl mı?

Kanımızda bulunan kolesterolün 75-80’i organizma tarafınan üretilir. Ancak, dışardan alınan yiyeceklerde bulunan kolesterolü de organizma kullanır. Hatta yiyeceklerde bulunan kolesterol organizmaca daha makbul sayılır. Çünkü, organizma kolesterolü kendi üretirken karaciğere büyük yük biner.
* * *
Değişik nedenlerle (Mesela kolesterol fakiri diyet uygulaması, kolesterol düşürücü ilaç kullanımı, gibi) organizmaya kolesterol girişi azalırsa, bilinçi ötesi sinir sistemi uyarısı doğrultusunda ‘Açlık tehlikesi’ alarm durumu ortaya çıkar.
Alarm sinyali ve açlık krizi karaciğerin harekete geçmesini ve ‘HMG-CoH-Reduktose’ adlı enzimi salgılamasını tetikler. Bu enzimin yardımıyla da, yiyeceklerle alınan besin maddelerinde bulunan karbonhidrattan gerekli olan miktarda kolesterol yapılır. 
* * *
Böylece kolesterol eksilteyim derken, hem açlık krizi nedeniyle bol miktarda karbonhidrat alınır, organizma yağlanır; ayrıca karbonhidrattan fazla miktarda kolesterol yapılır, karaciğere yük bindirilir.
Organizmayı yoran bu durumu düzeltmek için muhakkak karbonhidratı az, yeteri miktarda kolesterol ihtiva eden besi maddeleri tüketmeye başlamak gerekir.
Günümüzde yapılan uzun soluklu araştırmalar kolesterolün, beyin, sinir sistemi, bağ dokusu, deri sağlığı, zihin fonksiyonları yönünden vazgeçilmez öneme sahip olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, düşük kolesterol  oranının yaşlanmayı hızlandıran, hormon düzenini sağlıksız hale getirecek kalitesiz bir hayat yaratan unsur olduğu ispatlanmıştır.
* * *
Kolesterol beyin yapısı ve işleyişinin temel taşı hüviyetine sahip bir kimyasaldır. Bu nedenle, kolesterol beynin ürünü olan zihinsel-ruhsal dünyamızın da sağlıklı çalışmasının temel direğidir. Duygularımızı, düşüncelerimizi yaratan kimyasal düzenin baş aktörü kolesteroldür. Çünkü, o dünyayı çekip çeviren hormonlar, kolesterol kaynaklıdır.
* * *
Pek dile getirilmez ama sağlıklı bir seks düzeni için kolesterol olmazsa olmaz hüviyetlidir. Çünkü, gerek kadınların, gerekse erkeklerin seks hayatı Testosteron hormonuna endekslidir. Eğer, organizmada yeteri kadar kolesterol yoksa, Testosteron miktarı da azdır. Çünkü Testosteron kolesterolden yapılır. Testosteron azsa, kadın ve erkek seks isteği, düzeni ve sağlığı da dibe vurmuş demektir.
Unutmadan yazayım; 2010 yılında İngiltere’de yayınlanan bir araştırmaya göre, kronor kalp rahatsızlığı olan kişilerde, Testosteron hormon seviyesi düşükse, kalp krizinden ölüm riski fazlalaşıyor. 
Ne diyeyim; En iyisi, “Alo Diyetçiler!” demek. Anlayın artık.

Turgay Renklikurt Diğer Yazıları

Yarınlar bizim!..

27 Mart 2017

Sonuç güzel her şey güzel

24 Mart 2017

B Planı var mı?

24 Mart 2017

Kantara dikkat!..

22 Mart 2017

Güzel futbol adil sonuç

18 Mart 2017