• Bist 100
  110477
 • Dolar
  5,8238
 • Euro
  6,4882
 • Altın
  275,3870
İstanbul
12 / 16
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA

YAZARLAR

Muharrem İnce yeni parti için kolları sıvadı

“Koltuk sevdası olanların bu partide yeri yok” dedi. Hem de 9 seçim kaybetmiş bir genel başkan olarak. Ağzından bu cümleler dökülür dökülmez de kıyamet koptu. CHP’deki Muharrem İnce taraftarları Kılıçdaroğlu’nu sosyal medya üzerinden topa tuttu.

Şimdi biz gelelim asıl meseleye.
Muharrem İnce, seçim yenilgisini değerlendirdiği basın toplantısında “mücadele etmek için illa milletvekili olmak gerekmez” demiş ardından da eklemişti; “Ben bir yolunu bulurum.”
Bu yol Genel Başkan Kılıçdaroğlu’na bayrak açacak olacağa pek benzemiyor. Bunun en güçlü sebebi delege yapısı. Mezhepçi bir yapılanmayı hacı Muharrem’in devirmesi neredeyse imkânsız.
O halde dünkü yazımda da belirttiğim üzere İnce’ye tek bir seçenek kalıyor; yollara düşüp yeni bir parti kurmak.
Kılıçdaroğlu kendisine kapıyı gösterdikten dakikalar sonra Muharrem İnce Twitter hesabından bir mesaj paylaştı.  81 ilde teşekkür mitingleri düzenleyeceğini söyledi.
Yani yeni parti için startı verdi.
Ve son bir not.
Bu parti yeni bir parti mi olur yoksa DSP mi bilinmez. Ama CHP’den en az grup kurmaya yetecek kadar milletvekili koparacağı kesin.

O GECEYE DAİR

CHP’nin Gezici kanadı çok öfkeli.
Hedeflerinde seçim gecesi İsmail Küçükkaya’ya  “Adam kazandı” mesajını atan Muharrem İnce var.
Sosyal medyayı takip edenler bilecektir; bu çapulcular, o gece FETÖ ve PKK’lılarla birlikte ülkeyi yangın yerine çevirmeyi planlamışlardı. Gezi olayları sırasında söylenen yalanların benzerleri yine o gece bir kez daha tedavüle sokuldu. Muharrem İnce’yi rehin almışlar, eşini kaçırmışlar diyenler çıktı.
Peki ortalık karışsaydı bunun kime ne faydası olacaktı?
Muharrem İnce’ye fayda getirmeyeceği açık. Dahası siyasi hayatını bitirirdi. O da bunu görmüş olmalı ki, operasyon çekip bu vandallığı engelledi. Bakmayın siz İsmail-Muharrem atışmasına. O işin algı kısmı.

HAZİRAN KİRAZ AYI

Kemal Bey erken seçim kararı açıklandıktan sonra şu açıklamayı yapmıştı:
Haziran aydınlık bir ay. Haziran ayında ağaçlar çiçeğe durur. Kirazların bol olduğu bir aydır. Haziran iyilerin galip geldiği ama kötülerin yenildiği bir aydır. Biz haziranı böyle görüyoruz.
24 Haziran’ın galibi belli, mağlupları da. Benim şimdi asıl merak ettiğim CHP ağacı hangi çiçeğe duracak?

KİME NİYET KİME KISMET

Hatırlayın seçim sürecinde Kemal Bey ‘tamam’ kampanyası başlatmıştı. Dün CHP Genel Merkezi önünde toplanan partililer oturma eylemi yaptılar. Kılıçdaroğlu’na ‘tamam bırak’ dediler.
Siyasetin cilvesi işte.

AK PARTİ'YE TAVSİYELER

24 Haziran seçimlerinin tartışmasız galibi Ak Parti’dir, nokta.
* * *
Lakin, bu kadar hizmete rağmen milletvekili seçimlerinde alınan sonuç izaha muhtaçtır.
* * *
Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarında alınan başarıyı görüp, milletvekilliği seçimlerindeki düşüşü gözardı etmek ileride telafisi imkânsız sıkıntılara sebep olur.
* * 
Öyle iller var ki; hem büyükşehir, hem ilçeler Ak Parti’de. Dahası o ilden bir bakan yahut başbakan yardımcısı da var. Buna rağmen ne olmuştur da oylarda düşüş yaşanmıştır. Bu sorunun cevabı hızla bulunmalıdır.
* * *
Dramatik oy kayıplarının yaşandığı il ve ilçelerde teşkilatlar yenilenmelidir. Varsa ve kusurluysa o il-ilçelerdeki belediye başkanlarıyla bir dönem daha yol yürünmemelidir.

* Mart 2019 seçimleri için kollar bugünden sıvanıp çalışmalara başlanmalıdır.

Turgay Güler Diğer Yazıları

Bir kez daha anlatalım

26 Kasım 2019

Tedarikçi kim

25 Kasım 2019

Sinon'un anlattıkları

20 Eylül 2019

İKİ KELİME BİR SEÇİM

25 Haziran 2019

NE ARA OLDU

24 Haziran 2019