• Bist 100
  88059.5
 • Dolar
  6,5907
 • Euro
  7,2510
 • Altın
  342,5890
İstanbul
7 / 15
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA

YAZARLAR

Herkes alkol alıyor!

Ünlü bilim adamı Joseph Keul spor tıbbı alanında da ezber bozan araştırmaları olan birisiydi. Ona göre, "İnsanlar bilerek veya bilmeyerek" alkol kullanan bir canlı türüdür. Mesela turşuda 5 gr, üzüm suyunda 4 gr. saf alkol bulunurmuş. İncir, karpuz, kayısı yediğimizde de organizmada alkol oluşurmuş.

Beyaz ekmekte 2, tam buğdaydan yapılanda 3, elma suyunda 2, kefirde 5, greyfurtta 1.5, olgun muzda 10 gr. saf alkol varmış!

İçerisinde alkol olan veya organizmada alkol oluşumuna sebep olan besin maddeleri tüketilirse vücudumuzdaki asit-baz dengesi asit lehine bozulur; asit oranı fazlalaşınca da organizmadan kalsiyum kaybı tavan yaparmış. Hal böyle olunca da kemik yoğunluğu azalır, eklem ağrıları artarmış. Hele bu arada bir de colalı yiyecekler içilirse, kemik ağrıları ve yoğunluk azalması rekor kırarmış.

***

Dr. Keul, her yaz geldiğinde şöyle yazarmış; ".. Yaz ayları sıcaklığı nedeniyle organizma sıvı miktarı azalır. Terleme yoluyla hayati öneme sahip pek çok mineral, elektrolit, enzim, hormon dışarı atılır. Bu arada, yeteri sıvı alınmaz, kızartmalar, fazla miktarda protein tüketilirse, kasların kimyasal yapısı bozulur, esneklik özelliği azalır, omurlara binen yük fazlalaşır. Omurlararası diskin içerisindeki sıvı baskı nedeniyle biter. Omurlar birbirine yaklaşır, sinirlere baskı yapar. Ağrılar nedeniyle ilaç alınır, ilaçtaki kimyasallar organizmanın asit özelliğini iyice fazlalaştırır.

Sonuçta vücudun doğal savunma sistemi bozulur, güneş ışınlarının zararlı etkilerine direnç azalır, karaciğer fonksiyonlarında bozulmalar başlar.

Belki inanmayacaksınız ama, bu durum yıllarca devam ettiği takdirde, ağzına gram alkol koymadığını söyleyen birisi, siroz hastalığına bile yakalanır.

***

Zamanımızda özellikle de 30'lu yaşlardan sonra, tükürük salgılanması azalır. Bu azalma günlük, günde 0.5 litreyi bulur. Tükürük sıvısında bulunan ve sağlıklı sindirimi yaratan enzimler devreden çıkar. Sonuçta, organizmada asit yoğunluğu ve buna bağlı olarak alkol oluşumu artar. Meyve yeme miktarı arttıkça da sorunlar yığılmaya başlar..."

Prof. Dr. Keul ölünceye kadar bu konuları dile getirdi ve şöyle uyardı- ".. Organizmadaki asit oranı yükselmesi, aynı zamanda kansere davetiye çıkarmak demektir!.."

***

Yaz sıcakları arttı. Bilinçsiz beslenmeyle organizmaya giren (Veya organizmada oluşan) alkol miktarı arttı.

Prof. Dr. Keul, ne yapılacağını da söylerdi. Onu da gelecek haftaya bırakalım!..

Ancak, unutmayın!.. Herkes bir şekilde alkolünü alıyormuş. Prof Dr. Keul öyle diyor da!..

Turgay Renklikurt Diğer Yazıları

Yarınlar bizim!..

27 Mart 2017

Sonuç güzel her şey güzel

24 Mart 2017

B Planı var mı?

24 Mart 2017

Kantara dikkat!..

22 Mart 2017

Güzel futbol adil sonuç

18 Mart 2017