• Bist 100
  98.454
 • Dolar
  5,3466
 • Euro
  6,0499
 • Altın
  220,3033
İstanbul
9 / 15
0530 708 54 54
0530 708 54 54

YAZARLAR

Tamamlayıcı tıp uygulamalarının geleceği 

Akupunktur,  fitoterapi, hipnoz, sülük uygulaması, karyopraktik, mezoterapi, refleksoloji ve ozon gibi tamamlayıcı TIP uygulamalarının gelecekteki durumu belirsiz. 

Geleneksel ve Tamamlayıcı TIP (GETAT) uygulamalarının hekimler ve halkımız tarafından rağbet görmesi bazı ilaç tröstlerinin uzantılarını ve Türk Tabibleri Birliği'ni (TTB) harekete geçirdi.  Sağlık Bakanlığı'nın uzun uğraşlar sonunda oluşturduğu belki de dünyadaki en kapsamlı alternatif tıp uygulamalarını merdiven altı denilen istismara açık zeminden yasal, denetlenebilir bir zemine oturtmak amacı ile 2011 tarihinde Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Daire Başkanlığını kurar. Bu daire başkanlığı bir çok uygulama için konunun uzmanları yanında akademik çevrelerden de uzmanların bir araya getirildiği komisyonlar oluşturulur ve uzun çalışmalardan sonra nihayet 27 Ekim 2014 tarihli Resmi Gazete’de “Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Yönetmeliği”ni yayımlanarak çalışmalar ilk meyvesini verir. Sağlık Bakanlığı GETAT Daire Başkanı Sayın Dr. Zafer Kalaycı büyük özverilerle bu organizasyonları, uygulamaları, çalışmaları baştan sona yönetmiştir. Bence bu sessiz bürokrata Türkiye'nin teşekkür borcu vardır.

SERTİFİKALI TABİPLER

Yönetmelikte 15 uygulama tanımlanarak düzenlenmiştir. Bunlar akupunktur, apiterapi, fitoterapi, hipnoz, sülük uygulaması, homeopati, karyopraktik, kupa uygulaması, larva uygulaması, mezoterapi, proloterapi, osteopati, ozon uygulaması, refleksoloji, müzik terapi gibi yöntemlerdir. Yönetmeliğe göre bu uygulamalar  bakanlıkça yetkilendirilmiş ünite ile uygulama merkezlerinde ilgili alanda sertifikalı tabipler ve diş hekimliği alanında sertifikalı diş hekimleri tarafından yapılabilecektir.

FİYATLANDIRMALAR

Bu arada yoğun olarak devam eden sertifikasyon çalışmaları meyvesini vererek şimdiye kadar dördü Sağlık Bilimleri Üniversitesi bünyesinde olmak üzere 11 üniversitede Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Eğitim Merkezleri ile 13 üniversite ve on bir devlet hastanesinde Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama Merkezleri kurularak uygulamalar  fiyatlandırılıp hayata geçirilir. Bu faaliyetlere karşı TTB hemen harekete geçer ve Sağlık Bakanlığını mahkemeye taşır. Oluşturdukları uzmanlık derneklerinin ve uzmanlar heyetlerinin bilimsel görüşleri okunduğunda derinlikten yoksun, ancak akdemisyenlerin alışkın oldukları tanımlamalar sık sık kullanılarak “henüz hakkında bilimsel dayanak yok” “kanıta dayalı çalışma yok” “hakkında yeteri derecede veri yok” denilerek yapılmış yasal düzenlemeler karalanmaktadır. Oysa örneğin ben “Ozon Tedavi “komisyonunda görevliydim, yönetmelik hazırlama aşamasında ise sertifikasyon bilim kurulunda yer aldım benim gibi aynı komisyonda 3 profesör arkadaşım daha vardı.

ÜSTÜN KÖRÜ KARALAMA

Şunu demek istiyorum itham ettikleri insan ve konuları en az uzmanlık derneklerinde görev alan hekimler kadar hem de bu özel uygulamalara vakıf akademisyenler yer aldı bu kurullarda. Yani bu uygulamalar üstün körü karalanacak, karşı çıkılacak cinsten olaylar asla değildir. Burada Bakanlığı savunan bir hekim pozisyonunda olmak istemem ama bunlar gerçekler. Ben bildiğim komisyonlarında yer aldığım ozon tedavisi açısından TTB’nin dava metnini okudum, inceledim ancak tutarlı bir yanını bulamadım. Bu dava metni bana yıllar önce bir uzmanlık derneğinin bildirisini hatırlattı “ozon zaralıdır ” gibi bir şey (polemiğe girmek istemediğimden dernek adını vermeyeceğim) O yazıda ozonun duayeni olan V.Bocci hocanın bilimsel yayınlarını alıp tam tersi yorumlayıp bildiri hazırlamışlardı.

BİLİMSEL ZEMİNLER

GETAT uygulamalarını bilimsel zeminde yapabilmek için çabalayan bizim gibi hekimleri nerdeyse şamanlıkla suçlayacak kadar basit mantık ve idrak cücesi tavır sergileyen TTB yönetimi; diğer yandan hekimlik yapmaya dünden hevesli ne idüğü belirsiz kişiler ve hekimliğe özenen yardımcı sağlık personeli .Bu geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları aleyhtarı koro,  karalama kampanyasına Türkiye’ de de son hızla devam ediyor. 

ÖNEMLİ GÖREV BİLİM KOMİSYONUNDA

ETAT uzmanı Doktor Atilla Kurtuluş bey platformdan ön yargısız bir şekilde seslenerek geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları için: Elimizdeki bu tedavi enstrümanlarını değerlendirmek ve ilaç firmalarının sultasından kurtarabilmek için tedavi protokolleri oluşturmak gerekiyor. Herşeyi ozonla tedavi edemediğimiz gibi, sülükle veya arıyla da çözemiyoruz. Sonuç: Yaptığımız GETAT uygulamalarının molekülerde nasıl yankılandığını gösterebilmek bu araştırma grubunun yaptığı çalışmaları kanıtlayabilmesini ve uluslararası dergilerde yayınlatabilmesini sağlayacaktır.

KOLEKTİF ŞUUR ARAŞTIRMASI

Bu bağlamda GETAT Bilim Komisyonuna büyük görev ve sorumluluklar düşmektedir. Her biri kendi alanında uzmanlaşmış bu değerli  büyüklerimin kolektif şuur adına araştırmalara desteklerini esirgememelerini, epigenetik gibi yeni gelişmekte olan kavramları ayakları yere sağlam basacak bir fonksiyonel tıp nosyonuyla birleştirmelerini arzu ediyor, hepinize çalışmalarınızda gönülden dua ediyorum.