• Bist 100
  107922
 • Dolar
  5,8067
 • Euro
  6,4729
 • Altın
  274,2560
İstanbul
7 / 15
0530 708 54 54
0530 708 54 54

YAZARLAR

Problem sistemde değil, insan unsurunda! 

Nihayet TEOG’dan vazgeçtik!.. 

Birileri diyor ki, iyi-güzel de yerine ne koyacağız?.. 

Lafa bak, hizaya gel!.. 

Şimdiye kadar neyi kaldırıp, yerine ne koyduysak, yine aynı şeklide yaparız!.. Eskiyi kötüler, yeniyi reçete gibi âlâ-yı vâlâ söylemlerle servis ederiz!.. Bu konuda tecrübelerimize kimse yetişemez; 150 senedir bu meseleyle uğraşıyoruz… 

Gerçi gerçeği yaklaşık 150 sene önce  bir eğitim nâzırımız söylemişti: “Şu okullar olmasaydı, eğitimi ne güzel idare ederdim!” diye…  Ama ders alan olmamıştı!.. 

Yine de ders alan çıkmayacak!.. 

Bence, hakikat bu: Okulları kökten   kapatmak!.. 

Bu lafıma birileri kızacak ama, muhteremler kızmasın!.. Hadi biraz geriye gidelim, hafızamızı tazeleyelim, haklı mıyım, haksız mıyım, ondan sonra karar verelim. 

Bir zamanlar Anadolu liseleri diye bir proje vardı. Kötü bir proje miydi?.. Hayır!.. 

Ne oldu peki?.. İçine ettik, bitirdik. 

Bir Süper Lise projesi hayata geçirdik, okuma yazmayı dahi bilmeyen tembel öğrencilerin istilasına maruz bıraktık!.. 

Meslek liselerini, İmam-Hatip okullarını, daha öncesinde Köy Enstitülerini- siyasete kurban etmedik mi?.. 

Mektupla öğretim rezaletinden sonra,  45 günlük örgün öğretim popülizmiyle, öğretmenlik mesleğinin idam fermanını imzalamadık mı?.. 

TEOG’muş!.. 

Hafızalarınızı bir tazeleyin bakalım: Bu sistem getirildiğinde asrımızın en mükemmel sistemi diye takdim edilmedi mi?.. Sistemi o gün yere-göğe sığdıramayanlar, ne değişti de bugün aynı kişiler yerden yere vuruyorlar!.. 

Sistemin aksak yönlerini, yanlış noktalarını dile getirip, çareler sunan var mı?.. Yok!.. 

Özel okulların ilanlarına bakarak, sistemin nasıl ters çevrildiğini görebilirsiniz. Tıpkı Anadolu liselerinde ve Süper liselerde yapıldığı gibi!.. 

Tek örnek: Süper liselere beş üzerinden 4.5 ve üzeri ortalamaları olanlar girebiliyordu. Elazığ’da Fırat Üniversitesi’nde çalışırken çocuğumu bu liseye verecektim. Okul müdürü arkadaşım ve aile dostumuzdu. Hayır,  dedi. Senin çocuğun benim çocuğum sayılır. Buraya gelen öğrenciler hep kenar mahalle ve varoşlardan geliyor. Notları hep beş!.. Ama okuma-yazmayı bile doğru dürüst bilmiyorlar. Öğretmenler baskı ve ideolojik düşüncelerinden dolayı öğrencilerin hepsine beş beş veriyorlar… Buna da hiç kimse bir şey diyemiyor!.. 

TEOG sisteminde, aileler çocuklarını niye özel okullara veriyorlardı?.. Açık değil mi?.. 

Özel hastanede az tahlil yaptıran doktorun nasıl işine son veriliyorsa, özel okullarda da az not veren, öğrenciyi zorlayan hoca da kapının önüne koyuluyor. 

Mesele sistemde değil, insan unsurunda!.. 

Bunu halledemezsek, bari okulları kapatarak, sorunu kökten halledelim! 

Prof. Dr. Mehmet Çelik Diğer Yazıları