YAZARLAR

Dün gece de Gerthurt Bell rüyama girdi!-II

Aslında düşünüyorduk… Fakat sizin ifadenizle gerek Milli Mücadele döneminde ve Lozan’da, gerekse Haliç Konferansı öncesinde Musul’la ilgili Kuzey Irak’ta yaptığımız gizli kamuoyu yoklamasında çıkan yüzde 96 Türkiye’ye bağlanma isteği, bizi bu düşünceden vazgeçirdi… 

Kürtlerde milliyetçilik duygusu gelişmemişti… Din duygusu ve ümmet bilinci güçlüydü… Osmanlıdan da memnundular… Bu “din harcını” zayıflatmadan, bu iş olmazdı. Bu nedenle dosyaya koyduk ve ileri bir baharda kullanılmak üzere rafa kaldırdık!.. 

Peki, dedim: Neden dört ayrı devlet içinde dört parçaya böldünüz?.. 

Çirkin yüzündeki sırıtma, kahkahaya dönüştü… Yapma be hoca!.. Bunu sende anlamıyorsan, kim anlayacak?.. Gerçi bu dört devleti yönetenler anlamadı, haklısın sorunda, dur anlatayım. Batı niye Ortadoğu’da?.. Herhalde hurma yemek, deveye binip yâ Leylî yâ Leylî çığırmak için değil… Burası enerji bölgesi… Bugün (1920’ler) bölgeye hakimiz. Yarın, 50 sene sonra bu hakimiyet zorlaşabilir. Dünyanın gidişatı onu gösteriyor. Ortadoğu bir enerji deryası… Petrol-doğalgaz!.. Kürtleri dört devlete (Türkiye, Suriye, Irak, İran) taksim ettik ki, ihtiyaç duyulduğunda kaşıyıp, bölgeye müdahale edebilelim!.. 

Anlaşıldı mı?.. 

Evet, hem de çok iyi anlaşıldı!.. 

Molla Mustafa Barzani projesinde uyanamadınız!.. Sonucunda ABD İran’a, Sovyetler Baas Partileri üzerinden Suriye ve Irak’a boyunduruğu geçirdi… O dönem kapandı, sizde PKK sahneye çıkarıldı… Arkasından BOP projesiyle Arap Baharı başlatıldı… Dini terör örgütleri ile Suriye ve Irak istenilen kıvama getirildi… Perşembenin gelişi Çarşambadan belliydi, ama siz kafanızı kuma gömmüştünüz. 

PKK hareketine 40 yıl boyunca, üç-beş çapulcunun terör hareketi olarak baktınız. İşi askere havale ederek; dün şurada çatışma çıktı, iki şehit verdik, dokuz terörist öldürdük türü haberlerle toto oynamaya başladınız ve 9-2 galibiz havasını pompaladınız!.. Havlayan köpeğe taş atıp, durdunuz. Bu köpeğin sahibini aklınıza bile getirmemeye çalıştınız!.. 

Yeter, yeter…  diyerek sesini kestim Bell’in!.. 

Biraz da şu Barzani ve referandumdan bahset dedim. Boşver onu, herkes ağzına geleni söylüyor… Birde ben ortalığı karıştırmayayım… Ama size de bir kıyak çekeyim, zira çok ekmeğinizi yedim: 

Barzani, Salih Müslim, Talabani… geçin bunları… Batının ve bölgenin dengelerine bakın… 20-25 yıl sonrasını düşünün… Türklerle-Kürtler arasındaki “duygusal bağı koparıp, kopuşa kapı açmayın!.. İlk belirtilerini 2019 seçimlerinde hissedebilirsiniz!.. Planın yakın hedefi 2019 seçimleri!.. 

Kan-ter için uyandım!.. 

Rüya işte canım deyip geçin, her zaman ki halimiz!..