• Bist 100
  100.112
 • Dolar
  5,3097
 • Euro
  6,0353
 • Altın
  218,4646
İstanbul
6 / 11
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA

YAZARLAR

Başarıda yerel lojistiğin önemi 

Tarihe bir göz atın: Büyük İskender’in, Roma’nın, İlk Arap-İslam fetihlerinin, Osmanlı’nın, İngiltere’nin, fetih ve işgal hareketlerinin başarısında, o coğrafyadaki yerel lojistiğin ne kadar önemli bir rol oynadığını çok net olarak görürsünüz. 

Hz. Ömer döneminde iki savaş (Kadisiye, Nihavend) sonucunda koskoca Sasani İmparatorluğu’nun çökmesi, bir savaşla (Yermük) koca Roma İmparatorluğu’nun Suriye’ye veda etmesi, İngilizlerin Ortadoğu İslam coğrafyasında Osmanlı’yı yenilgiye uğratması, PKK’nın 40 yıldır bölgede tutunabilmesi ve ayakta kalması, “yerel lojistik” sayesinde mümkün olmaktadır. 

ABD’nin Suriye’de PYD ısrarı, Kürtlerin kara kaşlarına, kara gözlerine hayranlığından değil, yerel bir lojistiğe duyduğu ihtiyaçtandır. 

3-4 gün önce iç ve dış bazı medya organlarında fazla dikkat çekmeyen küçük bir haber yer aldı: İddiaya göre Kuzey Suriye’de, Fırat Kalkanı diye tabir ettiğimiz bölgede, ABD ve bazı müttefikleri bölge aşiret liderleriyle toplantılar düzenledi… 

Bu toplantıların amacı, dağınık ve birbirleriyle ilişkilerin kopuk olduğu aşiretleri bir araya getirerek bir “Aşiretler Birliği” projesiyle beraber hareket etmek!.. 

Yani, ihtiyaç duyulduğunda, organize biçimde sevk ve idare edebilmek… Açıkçası bu! 

ABD, bunu niye yapıyor, daha doğrusu buna neden ihtiyaç duyuyor? Bunun cevabı son derece açıktır: Türkiye’nin öncelikle coğrafyada operasyon yapma kabiliyet ve harekâtlarını zora sokma, ikinci merhalede de Türkiye’yi coğrafyadan çıkarma isteği!.. 

Türkiye, Suriye coğrafyasında sadece ÖSO (Özgür Suriye Ordusu/muhalif yerli Arap-Türkmen ağırlıklı unsur) ve tabanıyla lojistik ilişkiyi kurdu… PYD’den dolayı Kürt tabanıyla yeterli derecede ilişki kuramadı/kuramazdı. 

İşte ABD, şimdi bu yeterli ilişkiyi kuramadığımız tabanı bize karşı formatlayıp terörize birlikler haline getirmeye çalışacak ve adını da “topraklarını savunan özgürlük savaşçıları halk” koyacaktır. 

Gecikmiş olsa da, Türkiye bir yandan bu coğrafyada askerî operasyonlar için hazır beklerken, mutlaka yerel lojistik faaliyetleri çerçevesinde bölgedeki aşiretlerle de temasa geçmeli, teması olanlarla temasını daha ileri götürmelidir. Özellikle Baggara, Badduş, Ceys, Ageydat, Cimeyli… gibi önemli aşiretler ile ilişkiler güçlendirilmeli. 

Başta Gaziantep, Kilis ve Urfa’daki Suriye mülteci kamplarında bu aşiretlerin de müntesipleri var. Buralarda elde edilecek bilgilerle, bir plan ve proje dahilinde yol haritası hazırlanmalı ve harekete geçilmelidir!.. 

Bir ikincisi, ABD’nin bu konudaki faaliyetlerinin merkez üssü haline gelen Savran, Kefre, Dabık kasabaları da istihbarat ağıyla güçlendirilmeli!.. 

Unutmayınız, yerel lojistik olmadan bölgede başarılı olmak mümkün değildir!