YAZARLAR

Kudüs’ün önemi (4) 

Bağdat, Yemen,  Etiyopya, Kahire, Madrid, Roma, İstanbul, Şam, Mekke ve Medine’nin kadim tarihleri bilinmeden Kudüs’ü tam anlamı ile anlamak mümkün değildir. Bu şehirler birinci halka olup Kudüs’ün sırlar dünyasına girizgahı oluşturur. Tahran, Bakü, Petersburg, Semerkant, Buhara, Yakutistan, Büyük Tibet’in beldeleri, Kâbil, Kandahar, İslamabad ve onlarca Hint şehri ve tabii ki henüz %1’i dahi keşfedilemeyen Tibet, Vietnam, Tayland ve Tokyo, Kudüs için ikinci halkayı oluşturur. Hong Kong, Londra, Newyork, And Dağları ve Meksika’nın kadim şehirleri ise Kudüs’ün kaderdaşlarıdır ki üçüncü ve en kritik halkayı oluşturur. 

Kudüs’ten dağılmaların ve toplanmaların dinamikleri incelendiğinde; Etiyopya, Yemen, Suriye, İspanya, Türkiye, Almanya ve Polonya’nın kadim merkezleri Kudüs’ten hep etkilenmiş ve etkilemiştir. 

Kudüs için sırlar koridoru Kuzey Doğu ve Güneydoğu Asya’dan gelmektedir. Doğu Afrika’dan da önemli bir koridor vardır ki bu kanallar eski tarihlerden beri bilinmekte fakat anlamlandırılamamaktadır. Bu anlamlandırmaya yaklaşanların başında Almanlar, Fransızlar ve İngilizler hep öne çıkmış gibi görünse de geri planda kalan başka araştırmacılar da vardır. 

Vatikan’ın geçmişten beri İsrailoğulları ve Yahudiler ile ilgili araştırmaları ve Atilla ile Papa’nın Yahudilerle ilgili pazarlıkları, ayrıca Yahudi Türkler olgusu, Kudüs’ün başka bir sırlar koridorunu oluşturur. 

Kadim tarihlerden beri Kudüs; ezoterik, teolojik ve mistik lavların yeryüzüne çıktığı en görünür merkez olmuştur. Tibet’lerde Orta Asya’larda Sahra’larda, Sibirya’larda olgunlaştırılıp Kudüs’ten çıkıp yayılan sırlar olgusu bir başka ana akım olmuştur. Bu kadar esrarlı bir şehrin sırlarını kolayca ele vermeyeceği ve giderek daha da sırlar konusunda ketum olacağı tarihi seyirden anlaşılmaktadır. Bu bağlamda temel soru şudur: Kudüs’e yönelen kadim liderler neler bilmekte idi ve bunları neden ayan etmediler, etmemektedirler? 

Yahudileri dünyanın merkezine oturtan temel faktör, Kudüs müdür, yoksa Yahudilerin ısrarı mı Kudüs’ü Kudüs yapmaktadır? Bu teolojik ve mistik paradoks, Kudüs’ü her geçen gün hem dünyanın hem de göklerin ilgi merkezi yapmaktadır ve bu trend devam edecektir. 

Kudüs bağlamında gelişen siyasi, dini ve uluslararası olayların geçmişten bu yana dünyanın aşamalarını oluşturan temel olması da ilginçtir. En son Hz. Muhammed’in Kudüs’ten Mirac’a yükselmesinin İslam’ın en kritik umdelerinden biri olması da ilginçtir. Hz. Musa’nın Tur Dağı’nda Tanrı ile sohbetleri ve Tanrı ile buluşma noktasının Kudüs olması, Hz. Muhammed’in neleri bildiğini bilmemizi zorunlu kılmaktadır. Bu kapsamda “Hz. Muhammed’in evlad-u iyalinden Kudüs’un sırlarına kimler vakıftır” sorusu da önemlidir. 

Kubbetus Sahra ve Mescid-i aksa, acaba hangi bilgilerin sonucunda o noktalarda vücud buldu? Bu soruların cevabı Müslümanlar için hayatidir ancak şu ana kadar Müslümanlar, Kudüs sorularına ısrarlı, esaslı karşılık aramamışlardır. 

Kudüs’ün sırlarını bilenler Trump’ın Kudüs için attığı adımın semptomlarını bilmektedirler. Trump ne yaptığını büyük olasılıkla bilmemektedir. Türkiye ile Kudüs’ün kaderi arasında hep bir sağlam korelasyon vardır. Bu korelasyon da ne yazık ki hiç mercek altına alınmamıştır. Bu bağlamda Kudüs sadece ve sadece kutsal bir şehir değil çok daha ötesidir. (bitti) 

Ömer Özkaya Diğer Yazıları