• Bist 100
  98415.3
 • Dolar
  5,7971
 • Euro
  6,4953
 • Altın
  277,6320
İstanbul
16 / 22
0530 708 54 54
0530 708 54 54

YAZARLAR

Kıbrıs’ın önemi

Kıbrıs’ın, coğrafi ve tarihi önemi nedir? İstihbarat, Akdeniz ve Türkiye açısından ne önem ifade eder? Beş açıdan Kıbrıs’ı analiz etmeye çalışalım. 

Coğrafi önemi: Kıbrıs, coğrafi bakımdan dünyada benzeri olmayan bir konuma sahiptir. Bundan dolayı tüm güçlerin hedefindedir. Konumu, onu, en çok aranan yerlerden biri haline getirmektedir. İngiltere, bu sebeple Ada’dadır. Kıbrıs, bulunduğu koordinat itibariyle gelecekte uzay araştırmalarının aranılan yeri olacaktır. 

Uzay araştırmalarında, bulunulan yerin enlem-boylam üzerindeki yeri, çok önemlidir. Uzay araştırmalarında birinci engel, yerçekimidir. Sıfır enlemi, yerçekiminin en düşük olduğu çizgidir. Kıbrıs, “sıfır” çizgisine yakındır ve bu sebeple hedeftir. Sıfır çizgisinin daha üstünden ya da daha altından fırlatılan bir uzay aracı, faraza, 150 ton yükle kalkabilirken, “sıfır” çizgisine yakın bir yerden fırlatılan uzay aracı, 450 ton yük taşıyabilmektedir. 

Kıbrıs bulunduğu yer itibariyle zaten İngiltere’nin uzay araştırmalarının da ev sahibidir. İngiltere burada yaptığı araştırmalarda diğer gezegenlerde yaşayan canlı olup olmadığı, varsa, bunlarla irtibatın nasıl mümkün olduğunun peşinde. 

Kıbrıs, Londra açısından ayrıca önemlidir. Çünkü Kıbrıs, Kadim Bilgi’de iğde dalıyla ifade edilen ölümsüzlüğün yakalanabilir olduğuna inanılan bir yer. Kıbrıs, gizemin en çok olduğu yer. İngiltere’yi buraya çeken âmillerden biri de bu. 

Kıbrıs, Süveyş’in kontrolü bakımından da önemlidir. Süveyş Kanalı, dünyanın en stratejik boğazıdır. İngiltere’nin bu kanalı inşaa etmesiyle İpekyolu önemini yitirmiş, bu durum, Türk dünyasının her açıdan zayıflamasıyla sonuçlanmıştır. Ancak kader, -bu kez demirden- İpekyolu’nu İngiltere ve Çin’e yeniden inşaa ettirmektedir. 

Tarihi önemi: Kıbrıs, tarih boyunca iğdeleriyle meşhur bir yerdir. İğde, Kadim Bilgi’de ölümsüzlüğü sembolize eder. Kıbrıs iğdeleri, ölümsüzlüğün yakalanabilir olduğuna inanılan Girne’de daha çok bulunurdu. İğdeler, ölümsüzlüğün yakalanabilirliğinin işareti sayılır. İğdeler, ölümsüzlüğün mümkün olduğunun delili sayılır. Çünkü iğdeler, ekilen her yerde yetişmez. İğde bir yerde bolca bulunuyorsa, orası, Kadim Bilgi için kıymetlidir. Kıbrıs tarih boyunca büyük güçlerin hedefi oldu, büyük güçler ölümsüzlüğün peşinde. 

İstihbarat açsısından önemi: Kıbrıs, batılı ülkelerin önemli bir istihbarat merkezidir. Özellikle Avrupalı istihbaratçıların buluşma noktasıdır. Kıbrıs, Asya ile Avrupa arasında bir yerde, bu özelliği onu, Avrupa’dan Asya’ya giden ve Asya’dan dönen istihbaratçıların buluşma noktası haline getiriyor. Batılı ülkelerin özellikle Orta Doğu’ya yönelik operasyonları burada yönetiliyor. İstihbaratçılar burada buluşuyor ve gidecekleri yere buradan gidiyorlar. İstihbaratçılar yalnız buluşmuyor, ajan değişimleri de burada yapılıyor. Ajanlar burada yetiştiriliyor.  Avrupa ülkeleri Kıbrıs’ı, Tanrı’nın kendilerine bir lütfu olarak görüyorlar. Avrupa için Kıbrıs, Asya’yı izleyebilmek için yaratılmış bir yer. 

Türkiye ve Akdeniz açısından önemi: Kıbrıs, Akdeniz’i kontrol eder.  Türkiye, Kıbrıs’ı kaybederse, Ege ile Akdeniz’e çıkamaz. Ege’ye çıkamamak, yani Çanakkale Boğazı’ndan dışarı çıkamamak, Türkiye’nin sonu olur. Akdeniz’e çıkamamak, bütün enerji planlarının çökmesi demek. Kıbrıs, dünyanın en kritik noktalarından biridir, buradan vazgeçmek intihar etmektir. 

Ömer Özkaya Diğer Yazıları