YAZARLAR

yazarresmi
Ömer Özkaya

omerozkaya@gunes.com

12 Ocak 2017

TÜM YAZILAR İÇİN TIKLAYINIZ

İncirlik Üssü 

İncirlik Üssü, ABD’nin tüm dünyadaki üsleri arasında en önemlisidir. Burası, Orta Doğu ve Asya’yı hem izlemekte, hem de dinlemekte. İngiltere’nin Kıbrıs’taki üslerine karşılık kurulmuştur. İngiltere de buradan Asya’yı izlemektedir. İncirlik, ABD’nin Asya’daki hemen hemen tüm operasyonlarının koordine edildiği, ABD’nin Asya’daki tüm hareketleri izlediği yer. Asya buradan takip altında tutuluyor. ABD’nin burayı boşaltması ve başka bir yere taşınması en az üç yıl zaman alır ki, bu da, bu kadar zaman ABD’nin Asya’yı izleyememesi demektir, bu, ABD’nin sonu olur. İncirlik Üssü, ABD’nin dünya liderliğini tamamlayıcı bir unsurdur. 

ABD, İncirlik Üssü’nü boşaltırsa, bu, Türkiye’nin yararına olmuş gibi gözükebilir ama kesinlikle hayırlı olmaz. Çünkü bugün ABD’nin düşmanı ile Türkiye’nin düşmanı aynı: Küresel Oligarşi. Tıpkı Türkiye gibi Amerika da bugün paralel devlet yapılanmalarından kurtulma çabasında, ABD, Küresel Oligarşi’yle çatışma halinde. 

ABD, teröre sahip çıkıyor mu, terör örgütlerine silah sağlıyor mu? ABD’yi, paralel devlet yapılanmasının ihanetleriyle daha yeni karşı karşıya kalmış Türkiye anlamazsa, hiç kimse anlamaz. Büyük güçlerin kuramayacağı cümleler vardır. ABD “Bir güç tarafından manüple ediliyorum” diyemez, der ise, onun büyüklüğü nerede kalır! Hükmü zayıflayacak, herkes ABD’yi dahi manüple edebilen gücün peşine takılacaktır. ABD şimdi, üzerine atılan suçların asıl failinin bir başkası olduğunu söyleyerek kendisinden daha büyük bir gücün varlığını kabul etmek, ya da, üzerine atılan suçları kabullenmek zorunda bırakılıyor. 

ABD’nin İncirlik Üssü’nü boşaltması, Küreselciler’in ve Çin’in rahat hareket etmesini sağlayacaktır. İncirlik Üssü, ABD’nin; Asya’yı elinin içi gibi bilmesini, Asya’daki gelişmeleri anından öğrenmesini, Asya’daki askeri hareketlenmeleri izlemesini sağlıyor. 

İncirlik Üssü, Rusya’yı da izlemektedir. Rusya, İncirlik’in ne olduğunu bilmektedir. İncirlik Üssü, Türkiye’yi de izlemekte, Türkiye’deki tüm hareketler İncirlik’te kayıt altına alınmakta, Türkiye, İncirlik’ten dinlenmekte ve kontrol altında tutulmakta. 

Türkiye, Washington’la İncirlik’i yalnız konuşmamalı, görüşmelere Almanya da davet edilmeli, bu Ankara’nın elini güçlendirebilir. Almanya, geleceğin büyük güçlerinden biri olarak İncirlik’te olmak ve buradan Rusya’yı dinlemek istiyor. Almanya’nın İncirlik’e ihtiyacı var. Berlin, İncirlik’e ABD’nin tek başına sahip olmasından rahatsız ve Washington’un İncirlik’ten çıkarılmasını istiyor, buna dair çabaları da destekliyor. İncirlik, Almanya ile Türkiye arasında bir soruna dönüşebilir. Küreselciler’in “yeni koçbaşı” Almanya, Türkiye’yi, ABD’nin yanından ayırmak istiyor. 

İncirlik rastgele seçilmiş bir yer değil, coğrafi konumu itibariyle özel. Burası Asya’nın en alçak alanlarından birisi üzerine kurulu. Bu özelliği sebebiyle, yanına gelmeden, burayı vurmak çok zor. 

İncirlik, Türkiye’nin elinde önemli bir koz, bu koz, masaya olur-olmaz bir şekilde sürülürse ucuzlar. İncirlik, Türkiye’nin elinde önemli bir silah, bunu gelişigüzel çekmemeli. 

Amerika, Türkiye’yle anlaşmanın yollarını aramalı, böylece ömrünü biraz daha uzatabilir. Aksi halde Küreselciler’in önünde durması zor. ABD ile ilişkiler, üslerin kapatılması noktasına gelmişse bu, çok önemli bir gerilimdir, dolayısıyla serinkanlı olmak gerekir. Hükümet’in elindeki bilgilerin ne olduğunu bilmiyoruz ancak, İncirlik’in gündeme getirilmesi durumun vahametini gösteren en önemli parametre. ABD ve Türkiye’nin bu noktada durup, olayı dinlendirmesi gerekmekte. Karşılıklı bir strateji yoksa en çıkar yol, gerilimi tırmandırmaya bir son vermek ve yeni bakış açıları geliştirmektir. Gerilimin artırılması diplomatik üslubun terk edildiği anlamına gelir ki, bunun Türkçesi “savaş eşiği”dir. Bunun kimsenin hayrına olmadığı ortadadır. 

Ömer Özkaya Diğer Yazıları