YAZARLAR

Batı’daki fay hatları (4)

Türkiye’nin güneydoğusundaki hadise baştan sona bir yerel iktidar mücadelesidir, “Kürt”le hiçbir alakası yoktur. Batı’dan alkış almak için bunu kimlik ya da etnik mücadeleye dönüştüremeyiz, dönüştürürsek, içinden çıkamayız. Yakın zamanlarda bizim yararımıza çok nefis bir şey oldu, Avrupa, Katalanlar’ın bağımsızlık referandumu için “tanımıyoruz” dedi. Nasıl tanısınlar? Bunu tanıdıkları an İspanya 5-6 parçaya, Portekiz 2-3 parçaya, Fransa 3-4 parçaya, İngiltere 5 parçaya bölünebilir. 

Batı kendi içinde birlik sağlamaya çalışırken bizdeki ayrılıkçılara destek verdi. Bir tane aklı başında Kürt ya da diğer kardeşlerimizden biri çıkıp da, “Yahu siz kendi aranızda federasyon olurken biz neden ayrılalım” diye sormadı. Bu gelişmemişliğimizden kaynaklanıyor. 

İskoçlar ayrılmak istiyor, ayrılabilirler ve geride İngiltere diye bir devlet kalmayabilir ya da çok küçük bir şey kalabilir ama kendilerini dünyanın dört bir yanına yaymışlar. 50’den fazla ülkede devlet gibi güçlü İngiliz diasporası var. Almanlar geçmişte 300’den fazla prenslikti, güçlü bir devlet kurdular. 

Avrupa Birliği deneyiminden ders almamız gerekirken, “Avrupa Birliği dağılıyor, dağılsın” diye davul-zurna çalışıyoruz. Dağılması, bizim de aleyhimize… Orası dağılırsa, biz de dağılırız. Dağılmaması için çaba harcayalım. Nitekim bizi dağıtmak için uğraşırken kendileri dağılma noktasına gelince inanılmaz bir birlik sergilediler ve dağılmayı önlediler. Avrupa’daki her akım bizi etkiler, bizdeki her akım da onları etkiler. Avrupa bunun bilincine vardı, mecburen daha da varacak. Bu sebeple Irak ve Suriye’nin toprak bütünlüğü yeniden konuşulmaya başlandı. Bu coğrafya bölündüğü an Avrupa da bölünür, bu, matematiksel bir denklem, tarihsel bir matematik, bu denklem her zaman çalışır. 

Geçmişte bu coğrafyada büyük bir birliğimiz vardı ama bir süre sonra Arnavutlar ve Araplar ayrı bayraklar taşımaya başladılar. Kardeş olduklarını söyleyen Müslüman kitleler bir arada durmazsa, Hıristiyan ve Yahudi’yi bir arada zaten tutamazsın. Müslüman, Müslümandan ayrılırken, Hıristiyan’a, Yahudi’ye ne diyebilirsin, “gitme” diyebilir misin? Müslüman, Müslümana isyan ederken, Hıristiyan ve Yahudi’ye “sen niye bize isyan ettin” diye hesap sorabilir misin? 

Batı’da ciddi fay hatları var ama bu fay hatlarının harekete geçmesi birçok parametrenin bir araya getirilmesini gerektiriyor. İspanya’nın en gelişmiş bölgesindeki Katalanlar diğer bölgelerden ayrılmak istedi, “onların yükünü biz taşımayalım” dediler. Ama AB’nin lokomotifi Almanya, birlik içindeki bir sürü ülkenin yükünü taşıyor, taşımak zorunda. Çünkü taşımaz ise, birlik dağılır, birlik içindeki parçalı ülkeler dağılır, Almanya dağılır, Avrupa ufalanır, Berlin bunu biliyor. Bu bilinci Katalanlar’a taşıdılar, “bağımsızlık ilan edemezsin, elinizdekini paylaşmak zorundasınız” dediler. 

Avrupa’nın dünya nüfusu içindeki payı sadece % 13, mecburen kendilerini korumak zorundalar. 

Pazar günü devam edelim.