• Bist 100
  99.835
 • Dolar
  5,7637
 • Euro
  6,5302
 • Altın
  243,3638
İstanbul
8 / 16
0530 708 54 54
0530 708 54 54

YAZARLAR

yazarresmi
Ömer Özkaya

omerozkaya@gunes.com

18 Şubat 2016

TÜM YAZILAR İÇİN TIKLAYINIZ

Ay’ın Karanlık Yüzü  

Amerika, hemen hemen her açıdan bugün bulunduğu seviyeyi Alman bilim insanlarına borçlu. Amerika’ya çığır açan teknolojileri bu insanlar sağladılar. 
2. Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru, Almanya’nın birçok teknolojik sırrını ele geçirmek maksadıyla yoğun bir mücadele yaşandı. Amerika, Rusya ve İngiltere, çökmüş Alman enkazının altından, ekipman, uzman ve “kadim bilgi” yağmalarken aynı zamanda diğer ülkelerin benzer bir şey yapmasına da engel oldular. 
1944-45’in dünyasında Almanya’nın teknik seviyesi, Rus, İngiliz ve Amerikalı bilimsel istihbarat uzmanlarını hayretler içerisinde bırakmıştı. Süpersonik roketler, jetler, güdümlü füzeler, akıl almaz zırhlar, çeşitli kimyasallar, çığır açan teknolojilerden sadece birkaçıydı. Hem de Almanya savaşı kaybediyor olmasına rağmen… 
Almanlar’ın bilimsel sırlarını ortaya çıkarmak ve ele geçirmek üzere ABD ve Rusya arasında yoğun bir mücadele yaşandı. Rus birlikleri, 1945 yılının Mayıs’ında Kayser Wilhelm Enstitüsü’nün atom araştırmaları laboratuvarlarını ele geçirdiler ve bu sayede devasa nükleer cephanelik sahibi oldular. Amerikalılar ise Almanya’daki Harz dağları eteklerinde inşa edilmiş Nordhausen kompleksini ele geçirdiler, V-2 füzelerine el koydular ve bunları tasarlayan ekip de Amerikalıların eline geçti. 

Amerika’nın Avrupa’daki Hava Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Tümgeneral Hugh Knerr, ö günlerde konuya ilişkin bir raporunda şunları yazdı: “Almanların bilimsel ve endüstriyel yapılarının ele geçirilmesi, birçok araştırma alanında alarm verici şekilde geri kalmış olduğumuz gerçeğini ortaya çıkardı. Bunu geliştiren beyinleri ve aygıtı ele geçiremezsek ve bu ikilinin yeniden uygun şekilde çalışmasını sağlayamaz isek, zaten keşfedilmiş bir alana hakim olmaya çalışırken aslında onlarca yıl geride kalmış olacağız.” 

Alman Roketçiliğinin babası Von Braun ve ekibi, ayrıca diğer alanlardan 700’den fazla bilim insanı, gizlice Amerika’ya kaçırıldı. İlk Almanlar 18 Kasım 1945 günü Amerika’ya ulaştı. Kaçırılanlar arasında bulunan Arthur Rudolph, Saturn-V Roketi’ni üreten ekibin lideri, Kurt Debus, roket fırlatma uzmanıydı. Hubertus Strughold ise daha sonraları “uzay tıbbının babası” olarak nitelendirildi, NASA’ya dünya dışı alanlarda yaşam sistemleri tasarladı. Strughold, Almanya’dayken insan ömrünü uzatmaya ilişkin deneylerin başındaydı. Von Braun ise uzun yıllar Amerika’nın Ay ve Uzay seyahatlerini koordine etti. 
Amerikan B-2 Stealth ve NASA’nın X-43 Hipersonik Uçağı, 1944 Alman tasarımı. 
Almanlar, dönemin en güçlü ülkeleri ABD, Rusya ve İngiltere’nin bilimsel istihbarat uzmanlarını hayretler içinde bırakan bu teknolojiye nasıl ulaştılar? Alman teknolojisinin ilham kaynağı neresidir? Hattuşaş’ı yaklaşık 100 yıldır kazan Almanlar neyin peşindedir? Bu ileri seviyelere “çalışmak”la ulaşmak mümkün idiyse, dönemin süper gücü İngiltere neden ulaşamamıştır? Büyük güçler arasındaki mücadelenin görünmeyen yüzünde bir de “kadim bilgi” savaşı yaşanıyor. 

Ömer Özkaya Diğer Yazıları