YAZARLAR

AYI

Ayı, ininden çıkmaya hazırlanıyor. Gidişat, Ayı’nın yakında harekete geçeceğini gösteriyor. Ayı, İngiliz’lerin (İngiltere anlaşılmasın) kurduğu oyunun farkında. İngiliz’ler, Ayı’yı ABD’yle karşı karşıya getirmeye çalışıyorlar. Kolombiya Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümü profesörlerinden Robert Legvold'a göre,”Uluslararası ortam, ABD'li ve Rus liderlerin ayaklarının altından kayıyor. Karşı karşıya oldukları meydan okuma, halen onların farkında olduklarından çok daha büyük.” (http://eng.globalaffairs.ru/valday/Into-the-Unknown-US-Russian-Relations-Unhinged-18675)  

İngiliz’ler, Ayı’yı ABD seçimlerine müdahale etmekle suçluyorlar, oysa ABD seçimlerine Ayı’nın bir müdahalesi olmadı, müdahale içeridendi. Plan, ABD’nin Ayı’yla ilişkilerini bozması üzerine kurulu. Ayı’ya intikamının peşinden gitmesi, ABD’ye ise Orta Doğu’daki hesaplarının bozucusunun Ayı olduğu söyleniyor. 

KKTC Cumhurbaşkanlığı Müzakere Heyeti Danışma Kurulu üyelerinden Prof. Dr. Ata Atun’a göre “İngilizlerin politik dili biraz farklıdır. Ne vücutları gerçeği konuşur, ne de ağızlarının içindeki dilleri.  Davranışlarını iyi analiz etmek gerekir, ne demek istediklerini tam olarak anlayabilmek için. Ne söyledikleri çok önemli değildir. Vücut dilleri ile ima ettikleri de. Önemli olan, zamanlamaları ve yaptıkları davranışın hangi olayla ilgisi olduğunu tanımlayabilmek ve ne söylemek istediklerini anlayabilmektir.” (Ata Atun’un 3 Nisan 2015 tarihli, “Hammond’un Kıbrıs Ziyareti (1/2)” başlıklı yazısı) 

İngiliz’ler eski günlerin özlemi içerisindeler. Eskiden İngilizler istediklerini istedikleriyle, istedikleri an kolayca karşı karşıya getirebiliyorlardı. Eskiye kıyasla bugün İngiliz’ler oyun kurma becerilerini önemli ölçüde kaybetmiş durumdalar. Hizmet ettikleri felsefe de -Nihilizm, başta devlet olmak üzere bütün otorite ve kurumların ortadan kalkması gerektiğini savunur, her şeyi, her gerçeği ve değerleri inkâr eder, metafizik ve ahlaki güçleri yok sayar, hiçbir düzen tanımaz. Nihilizm’e göre “Öncelikle elimine edilmesi şart olan, Allah’tır”- çöktü. 

Ayı’nın, İngiliz’lerin oyunlarını boşa çıkarmak için ince istihbarat operasyonları yapması muhtemel. İngilizler, eski günlerdeki gibi hâlâ büyük operasyon yapabileceklerine inanıyorlar ancak o günler geride kaldı, savaşı da, yıkmaya, yok etmeye çalıştıkları “devlet” kazandı. Zamanında dünyanın en büyük güçlerinden biri olan İngiliz’lerin artık eskisi gibi operasyon kabiliyetinin olmadığını, birçok imparatorluğun sonunu getiren kibir ve “büyüklük hastalığı”nın onları da zaafa düşürdüğünü Ayı biliyor. 

 “Politik ahlak övgüye layıktır ancak amaca ulaşmak için gözardı edilebilir, siyasetin ahlaka ihtiyacı yoktur” diyen kalıp düşünce, İngiliz siyaseti olarak hep benimsendi. Bugün de etnik, dini ve benzeri ayrılıkları körüklemek hâlâ kazandırıyor. Uluslararası ilişkilerde vicdan, merhamet, adalet gibi kavramlar birer değer değil, güçlü olanın oynadığı kâğıttır. 

Uluslararası ilişkilerde operasyonlar anında güçlüler anlık zayıf düşmelerde psikolojik üstünlük sağlamak için adalet, vicdan, merhamet, insan hakları der. Üstün duruma geçince bunların tam tersini en yoğun şekilde icra eder. Yine uluslararası ilişkilerde güçlü devletler adalet, vicdan, merhamet, özgürlük, insan hakları gibi kavramları, üstünlüğünü pekiştirmek veya      rakiplerini çözmek için kullanır. 

İngilizler, Ayı’yı ABD ile karşı karşıya getirebilirse, ABD, Ayı’yla ilişkilerini bozarsa kazanan İngilizler olur. Ayı, ABD’nin İngilizler tarafından etki altına alınmasından endişeli. 

Perşembe günü devam edelim. 

Ömer Özkaya Diğer Yazıları