YAZARLAR

Avrupa’nın etkisi

Eski Rus ajan Sergey Skripal’in İngiltere’de zehirlenmesinin ardından 16 AB ülkesi ve ABD, 100’e yakın Rus diplomatı sınır dışı etti. ABD ve İngiltere’yle olan ilişkilerini “stratejik ortaklık” olarak nitelendirmesine rağmen Türkiye, aynı şeyi yapmayı reddetti. Ankara’nın bu olayı kınaması bile üç haftayı aldı. Çünkü Türkiye’nin stratejik çıkarları Batı’nınkilerden giderek daha fazla ayrışmaktadır. 

Avrupa, Türkiye’de sol ve merkez sağ içinde yerleşiktir, oldukça eski, köklü ve etkindir. Bunların deşifre olması ciddi güven bunalımına ve derin hayal kırıklıklarına sebep olabilir. Sol ve İslamcı akımlar, Avrupalıların en fazla içinde oldukları, en fazla ilgilendikleri gruplardır. 

Avrupa istihbaratları, İslam dünyasının kanaat önderlerini sürekli sağarlar. Bunlar da gayet doğaldır, çünkü neticede birçok İslam ülkesinin sömürgecisidirler. İslam ülkelerinde her şeyden ABD ve İsrail’in sorumlu tutuluyor olması da –ki bu, Avrupa’nın bir operasyonudur- Avrupa’nın işlerini hep kolaylaştırır. 

Türkiye’de ve İslam âleminde etkisi ABD’den daha fazla olan Avrupa istihbaratı, etki gücünü, ekonomik gücüne, ilişkisinin güvenliğine gösterdiği ihtimama, bu topraklardaki tarihi varlığına, elindeki insan kalitesine, ilişkilerini şahsi ekonomik menfaatler üzerine bina etmeye ve hepsinden daha önemlisi oldukça eski ve izini kaybettirmiş genetik bağlara, “ihtida” etmiş elemanlara sahip olmasına borçludur. 

İslam dünyasında “Ben döndüm, Müslüman oldum” diyen Batılılara tüm kapılar sonuna kadar açıktır. Halbuki “muhtedi”lik, Batı’da devlet politikasıdır, müesseseleşmiştir, eğitimi, özel alametleri, ülkeye göre değişen imtihanları, istihbarat metotları, özel haberleşme ağları, uzun dönemli planları olan, üstüne üstlük eski ölenlerini yeniden usulüne uygun olarak defneden bir istihbarat birimidir. 

Dünya nüfusunun sadece yüzde 13’ünü oluşturan Avrupa, dünyanın geri kalanını manüple edebildiği, onları anlamsız işlerle oyalayabildiği, aklı, düşünmeyi iptal edebildiği kadar rahat edebileceğine dair bir politikaya sahiptir. Türkiye de bu politikadan etkilenmektedir. 

Avrupa’nın bu politikalarına Türkiye ancak Avrupa’yı çalışarak, Garbiyat enstitüleri kurarak karşılık verebilir. Avrupa bundan ciddi rahatsızlık duyacak, Türkiye de baskıları göğüsleyebildiği oranda ilerleme kaydedecektir. 

Avrupa’nın ABD ve Rusya ile olan rekabeti, Türkiye’nin manevra alanını genişletebilir. 

Avrupa’nın Türkiye’ye son zamanlarda aşırı yüklenmesinin bir sebebi, Rusya ile kurulan ilişkilerdir. Türkiye dengeyi muhafaza etmelidir. Ta ki oyun bozma gücü kadar oyun kurma gücü elde edinceye kadar. Çok cepheli bir oyunda hata yapmak riski artacaktır. 

Eğer İngiltere, Avrupa’yı en geniş sınırı olacak Türkiye üzerinden durdurmaya karar verirse, Türkiye-Avrupa ilişkileri daha da kötüye gidebilir. Terör suçundan arananlara kucak açmakla Almanya zaten bu tuzağa düşmüştür. 

Ömer Özkaya Diğer Yazıları