• Bist 100
  110477
 • Dolar
  5,8147
 • Euro
  6,4658
 • Altın
  275,3870
İstanbul
10 / 16
0530 708 54 54
0530 708 54 54

YAZARLAR

Kırmak kolay yapmak zor

Hayat kendine karşı dimdik durup eğilmeyenler için, rüzgar ne tarafa eserse o tarafa eğilenlere göre hep daha zor olmuştur. Yazının başlığını geçen hafta dahil olduğum bir sohbette yarım yüzyıllık hayatını dünyanın dört bir yanında mazlumun hakkını aramak için canını oraya koyup, hayata karşı dik duruşundan asla ödün vermemiş “adam gibi bir adamın” sohbetinde not aldım.  

Evet bir şeyi yapmak, ortaya koymak, üretmek için büyük bir emek ve zamana ihtiyaç vardır. Lakin, var olanı kırmak, yok etmek, ortadan kaldırmak ise bir anlıktır. Hele de yapmaktan ve kırmaktan bahsettiğimiz kavramlar, somut değil de soyut değerler üzerine ise, zaman her ikisi için de aynı büyüklükte bir ters orantı ile işler. 
Tanıştığımız hiçbir insan hayatımıza asla tesadüfen girmez. Hayatımıza giren her insanın bizim yaşamımızda bir misyonu vardır. O insanı hayatımızda tutmak ve onunla birlikte bir yol yürümek noktasında karar verdiğimizde, tanışıklığı arkadaşlığa, arkadaşlığı dostluğa, dostluğu yol arkadaşlığına ilerletmek uzun bir zaman ve emek ister. 
Yol arkadaşları çıktıkları yolda birbirlerini karşılık beklemeden koruyup kollarlar. Bilirler ki, içlerinden birinin kazancı ve mutluluğu, hepsini mutlu edecektir. Kendilerinden vaz geçip yol arkadaşları için fedakarlık yapmaktan çekinmezler. Karşılık beklemeden fedakarlık gösterecek yol arkadaşları, ne yazık ki öyle kolay kolay kazanılmaz. Birlikte gülmek, birlikte ağlamak, iki elin kanda da olsa, sana ihtiyacı olduğunda onun yanında durmak… Kimi zaman hata yapar yol arkadaşlarından biri. Bunu onun yüzüne vurup yaşananların tümünü yok saymak, her şeyi kırıp dökmek ve o insanı hayatımızdan çıkarmak en kolay yoldur. Biz her şeyi yıkıp döküp gittiğimizde ardımızda bıraktığımız insanları cezalandırdığımızı düşünürüz oysaki onunla birlikte kendimizi de cezalandırmış oluruz, verdiğimiz onca emek, harcadığımız onca zaman yok olup gitmiştir. 
Oysaki, tam da bu anda Mevlana’nın “Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol” öğüdünü hayata geçirebilme erdemini göstermek gerekir. Çoğu zaman bunu yapmak yerine bir anlık öfke, hırs, intikam gibi duygularla tüm köprüleri atarız. Duygularımız her zaman mantığımızdan hızlı hareket eder. Bu sebeple duygusal tepkiler göstermeden önce aklımıza ve mantığımıza zaman tanımalıyız. Hatanın ne olduğuna, hataya sebebiyet veren olayda asıl niyetin ne olduğuna bakmak ve görünenin ardındakini görmeye çalışmak en doğru olanıdır.
Görünenin arkasındaki gerçek… Bazen de o gerçek hayatta en son görmek isteyeceğiniz şey olabilir. Yol arkadaşınızın, yola çıktıklarını yolda bulduklarına değişenlerden olduğu gerçeği ile yüzleşebilirsiniz. İşte o anda Üstat Necip Fazılın sözü gelir aklınıza “Yola çıktıklarını yolda bulduklarına değişirsen; hem yolunu kaybedersin hem dostunu.” Sen var etmek için onca emek ve zaman harcamışken ve kurduğun dünya yıkılmasın diye her yolu denerken, yanında sandığın yol arkadaşın her şeyi çoktan yıkmış, kırmış dökmüş ve seni satıp gitmiştir. Yaptıklarının hepsi unutulmuş, yok sayılmıştır.  Ne acıdır ki sen kendin için üzüleceğine; Üstat’ın sözüne istinaden eski yol arkadaşının yolunu kaybetmesine üzülürsün. Bilirsin ki hayat, rüzgar nereden eserse oraya eğilenleri sadece savurur durur. Her şeye rağmen eğilip bükülmek yerine dik durmayı tercih edenlerse yeri geldiğinde kırılmanın acısını ve onuru yaşamayı tercih ederek doğru bildikleri istikamette yürümeye devam ederler.
Yarın ülkemizin geleceğini belirleyecek yol arkadaşlarımızı seçmek için sandık başına gideceğiz. Duygularımızı  bir yana bırakıp, mantığımıza zaman tanıyıp, yıkmak yerine ülkenin dört bir yanına yaptıklarıyla imza atan, yolda bulduklarını yola çıktıklarına değişmeyen, “dik durup eğilmeyen”, doğru bildiği istikamette yürümekten asla vaz geçmeyen bir  yol arkadaşıyla, yola devam edelim.

Mustafa Yılmaz Diğer Yazıları

Kitapsız Bir Şair 

02 Kasım 2018

Osmanlıdan Günümüze Cumhuriyet

27 Ekim 2018

Bosna Benim Kız Kardeşim

19 Ekim 2018

Trafik Kültürü

12 Ekim 2018

Müezza

05 Ekim 2018