• Bist 100
  98.454
 • Dolar
  5,3234
 • Euro
  6,0499
 • Altın
  219,2755
İstanbul
9 / 14
0530 708 54 54
0530 708 54 54

YAZARLAR

Demokrasi kültüründe STK’lar -3

Uluslararası güçler tarafından üzerimizde ilk saatlerinden itibaren acı oyunların oynandığı bir yılı daha milletçe göğüsleyerek 2018’e girmek üzereyiz. Tarih boyunca üzerimizde oynanan oyunlar dün olduğu gibi gelecekte de devam edecektir. Ama bu toprakların insanı her daim devleti ve milleti ile el ele vererek onların oyunlarını bozmaya devam edecektir. Demokrasi kültüründe sivil toplum ve sivil toplum kuruluşlarının önemini anlatmaya çalışıyorum bir süredir her fırsatta.

Demokrasiyi kendi tekellerinde gören ve dünyanın dört bir yanına demokrasi götürmek adına dünyayı kan gölüne çevirenlere, yakın bir tarihte milletçe hep birlikte bir kez daha ders verdik. Bizim şerefli üniformalarımızın içerisine kendini saklayan satılmışlar, demokrasinin en büyük düşmanı olan darbe ile niyetlenip meydanlara indiklerinde karşılarında sivil halkı ve vatansever resmi görevlileri buldular. İşte bu, sivil toplumun devleti ile el ele verdiğinde neleri başarabileceğinin en büyük örneğidir. Dernekler, vakıflar, sendikalar, odalar 15 Temmuz günü sokaklara çıktıklarında devletin her hangi bir resmi görevlisi olarak değil, tamamen sivil inisiyatif ile ölüme meydan okudular.

Sivil toplum kuruluşlarının ana hedefi daha iyi şartlarda bir yaşam sağlamaktır. Daha iyi çalışma şartları, daha iyi ücretler, daha yaşanabilir bir doğa, birbirlerinin farklılıklarına saygı gösteren bireyler var etmektir amaçları. İşte bütün bu çalışmaların yapılabilmesi için üzerinde yaşadığımız adına vatan dediğimiz topraklarda bağımsız bir devlet olmamız gerekir. Birileri öncelikleri karıştırıp, söz oyunları ile toplumu farklı bir yöne çekmeye çalışıyor. Neymiş efendim, o gün sokağa çıkan siviller suç işlemişler. Vatanı savunmak için sokağa çıkan sivil inisiyatifi suçlu ilan edenlerin niyeti açıkça ortadır. O gün sivil toplum nasıl devletinin yanında durduysa, elbette ki devletimiz de bugün o sivillerin haklarını korumak için elindeki yetkileri kullanacaktır. Aksi taktirde yarın, vatana göz dikenlere karşı sokağa dökülecek hiç kimseyi bulamazsınız.  O vakit de “ne demokrasicilik, ne de sivil toplumculuk” oynayacağınız bir alanınız kalmayacak.

23 Aralık günü İstanbul’da Fatih’in Nesli Gençlik ve Eğitim Derneğinin düzenlediği Şehitleri Anma etkinliği vardı. Ülkemizin dört bir yanında çeşitli eylemlerde şehit düşenlerimizin yakınlarını geniş bir kitle ile buluşturdular. Bu organizasyonu benim için diğerlerinden önemli kılan ise bu başarının altında gencecik kardeşlerimizin imzasının olmasıydı. Çok kısa bir süre önce toplumun farklı kesimlerindeki gençleri Fatih’in Nesli çatısı altında bir araya getirmeyi başaran Bülent Gürpınar, tam anlamı ile örnek bir sivil toplum kuruluşu çalışmasını oluşturdu. Üniversiteli gençlik, çalışan gençlik, işsiz gençlik bir araya gelerek ortak bir gaye etrafında birleştiler. Bölgelerindeki ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarını tespit edip gidermek için çalışan bu gençler her toplumsal olayda tepkilerini dile getirmek için meydanlarda yerlerini alıyorlar. Tolumun genelinin tepkisini çeken hususlarda da tatlı sert tepkileri ile farklı kesimdeki insanları bir araya getirip ortak çözümler oluşturuyorlar. 

Bu örnek ülkemizdeki sivil toplum kuruluşları açısından önemlidir. Zira yıllar boyunca sendikaları, dernekleri hak arayışı diye sokaklara dökenler, gençlik yapılanmalarına birbirlerini kırdıranlar aynı emellerini gerçekleştirmek için pusuya yatmış beklemektedirler. Toplumun en dinamik yapısı olan gençler, eğer doğru örgütlenmelerin içerisinde kendilerini ifade edecek zemini bulamazlarsa maalesef hem kendilerini hem de toplumu tehlikeye atacak sivil toplum kuruluşlarının tuzaklarına düşebilirler.

Kadim bir medeniyetinin evlatları olan bizler; tarih boyunca kurduğumuz devletlerde, millet ile el ele vererek hem kendi insanımıza hem de tüm dünyadaki mazlumlara sahip çıkmışız. Yeni bir yıla girerken bundan sonrada aynı misyonu devam ettireceğimizi bir kez daha dile getiriyoruz. 2018 yılı dünyada barışın, kardeşliğin, sevginin adı olsun.

Mustafa Yılmaz Diğer Yazıları

Kitapsız Bir Şair 

02 Kasım 2018

Osmanlıdan Günümüze Cumhuriyet

27 Ekim 2018

Bosna Benim Kız Kardeşim

19 Ekim 2018

Trafik Kültürü

12 Ekim 2018

Müezza

05 Ekim 2018