• Bist 100
  101.948
 • Dolar
  5,3287
 • Euro
  6,0576
 • Altın
  228,9456
İstanbul
3 / 5
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA

YAZARLAR

yazarresmi
Kemal Ilıkkan

kemal.ilikkan@gunes.com

19 Mayıs 2017

TÜM YAZILAR İÇİN TIKLAYINIZ

Real Madrid’i nasıl yeneriz?

Normal sezonda oynanan 2 maç aslına birer Final-Four provasıydı. Obradovic’in set hücumunu en iyi icra eden takımıyla, Laso’nun “Run&Gun” dedikleri hızlı hücumlara dayalı basketbol oynayan takımı bir kez daha karşı karşıya. İstanbul’daki ilk maçı Bogdanovic’siz F.Bahçe 78-77 kazanmış, Madrid’teki maç ise 61-56 onların olmuştu. İki maçın ortak noktası; kendi oyununu rakibe kabul ettirme savaşı şeklinde geçmesiydi. Bu akşam da farklı bir senaryo beklemiyor bizi. Yüksek skorlu bir maçta Real Madrid, düşük skorlu bir maçta F.Bahçe galibiyete yakın olan taraf.

Obradovic 2 maçta da rakibi durdurmayı başardı. F.Bahçe parkeye “yaptık, yine yaparız” inancıyla çıkacaktır. İspanyollar’ın en önemli silahı Sergio Llull üzerindeki savunma, sık sık show-up’larla desteklenmeli. Zira, Llull iyi bir hücum silahı olduğu kadar top kaybına da meyyal bir isim. İspanyol meslektaşlarımız kendisini Raul Gonzalez sandığını söylüyor. Öyle olmadığı, iyi bir oyuncu ama asla bir yıldız olmadığı kendisine hatırlatılmalı.

Savunma kaynaklı sayılar F.Bahçe’yi 10 bin seyircisi önünde coşturur. Carroll’ın screenlerden çıkıp attığı üçlüklerin yüzdesi önemli. Bench katkısı hiç işimize gelmez. Taylor, Bogdanovic’e kelepçe vurmak isteyecek. Onun faul problemine sokulması önemli. Uzunları; Ayon-Hunter ikilisi Udoh-Vesely’nin atletizmine cevap veremez. Boyalı alanda üstünlük F.Bahçe’nin olmalı. Yakın skorlu geçmesi muhtemel maçta serbest atış yüzdesi bile belirleyici olabilir.

Real Madrid’in 15 sayı önde olduğu bir sekans yaşansa bile paniğe gerek yok. Karşısındaki rakip, evinde bir çeyrekte sadece 9 sayıya izin vermiş bir takım. Laso’nun elinden attıkça açılan, iyi savunuldukça panikleyen bir takım var. Favori biziz ama Final-Four’da favoriler değil, daha çok inanlar kazanıyor. Bol şanslar Fenerbahçe…

Kemal Ilıkkan Diğer Yazıları