YAZARLAR

Yeni haftada piyasalar ve beklentiler... 

ABD-Kuzey Kore arasında yaşanan gerginlik daha sona ermeden geçen hafta Avrupa'da yaşanan terör eylemi piyasaları tedirgin etti. 

Jeopolitik risk algısı en çok emtia fiyatlarını olumlu yönde etkilediğini gördük. Diğer yandan İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakıri, Türkiye'ye bir ziyaret gerçekleştirdi. ABD Savunma Bakanlığı, Bakan Jim Mattis'in 23 Ağustos'ta Türkiye'yi ziyaret edeceğini bildirdi. 

Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Bakan Mattis, 23 Ağustos'ta Türkiye'yi ziyaret ederek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Savunma Bakanı Nurettin Canikli ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşecek” ifadesi kullanıldı. Ziyaretler Ortadoğu'da yeni bir sürecin başlayacağına işaret ediyor. Bu süreç kanlı mı, kansız mı olacak hep beraber göreceğiz. 

Gerçek olan şu: Terör eylemleri Avrupa ve ABD'de devam ederse süreç biraz daha tedirginliği artırabilir. Küresel piyasalar şimdilik hiç bir kötü senaryoyu ne görmek istiyor, nede fiyatlamak istiyor. 

Sadece tatilin tadını çıkarmak istiyorlar. 

Tekrar anımsatmak isterim ki” Ağustos ayının kalan yarısı sürprizlere açık olabilir. 

Gecikmeli bir jeopolitik risk ortadan kalkmadıkça, hisse senetlerinde düzeltme hareketleri yaşanmadıkça rahat olunmamalı “ 

Piyasalarda dalgalı seyir devam ediyor. 

Geniş bant aralığında yeni hedefler belirlenmiş değil. 

BİST 100; 

Geçen haftayı 107.202 puandan tamamladı. 105-110 bin aralığında işlem görmeye devam edebilir. 

Son satışlar için yeni fırsatlar verebilir. Özellikle ABD 10 yıllık tahvil faizleri ve dolar endeksinde yaşanan gerileme iç piyasalarda borsayı olumlu yönde etkileyebilir. 

Ancak yükselişler eskisi kadar hızlı olmayabilir, dikkat etmekte fayda var. 

DOLAR/TL; 

FED tutanakları açıklandıktan sonra dolar küresel piyasalarda değer kaybetmeye devam ediyor. Fed üyeleri arasında yaşanan görüş ayrılıkları, ABD Başkanı Donald Trump'ın başkanlığının tehlikede olması doları olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. 

Yurt içi piyasalarda 3,518 Lira seviyesine kadar gerileyen dolar/TL kurunda düşüşler bu hafta devam ederse 3,48 lira seviyesi gündeme gelebilir. 

Ancak düşüşlerin devam edebilmesi için 3,52 Lira seviyesinin aşağı yönlü kırılması gerekiyor. 

3,52 lira seviyesinden tepki alımları gerçekleşirse toparlanma isteği 3,56 Lira seviyesine kadar devam edebilir. Kurban Bayramı dolayısıyla iç piyasalarda TL sıkışıklığı olabilir. 

Bu durumda dolar/TL yükselişlerini erteleyebilir diye tahmin ediyorum. Toparlayacak olursak 3,48 Lira seviyesini destek, 3,56 Lira seviyesini direnç seviyesi olarak takip edeceğiz. 

EURO; 

Parite 1,1761 bandından geçen haftayı tamamlamıştı. 1,16-1,20 bant aralığı geçerliliğini koruyor. 

Avro/TL ise 4,137 Liradan kapanış yaptı. Dolar/TL kuruna göre hareket sergileyebilir. 

Düşüşlerde 4,10, yükselişlerde 4,17 Lira seviyelerini takip edeceğiz. Genel görünüm negatif olduğundan temkinli olmakta fayda var. 

ALTIN; 

Altının ons fiyatı beklediğimiz 1.300 dolar seviyesini test etti. Kâr satışlarıyla 1.287 dolar seviyesine kadar gerileyen altının ons fiyatında yükselişlerin bittiğini söyleyemeyiz. 1.280 dolar seviyesinin üzerinde kaldıkça hedef 1.305 dolar olabilir. 1.270-1.305 dolar seviyesi geçerliliğini koruyor. 

Düşüşler kısa vadede alım fırsatı verebilir. Altının gram fiyatı ise 147,35 Lira seviyesini test ettikten sonra dolar/TL kurunun gerilemesiyle 145,32 Liradan geçen haftayı tamamladı. 

Altının gram fiyatında asıl hedef 150 Lira olduğundan düşüşler kalıcı olmayabilir. 

144 Lira seviyesini destek, 150 Lira seviyesini direnç seviyesi olarak takip edeceğiz. 

Yani altının gram fiyatının değil, dolar/TL kurunun düştüğünü söyleyebiliriz. 

Dolar/TL kurunda yaşanacak toparlanma,  altının gram fiyatında yükselişleri destekler diye tahmin ediyorum.

Kurban Bayramı dolayısıyla çarşı pazarda yaşanacak hareketlilik iç piyasalarda yüzleri güldürebilir. Olumlu etkilenmenin meyvesini piyasalarda görebiliriz. Türkiye ekonomik anlamda güçlü duruşunu devam ettiriyor. 

Kurban Bayramı dolayısıyla ekonomik hareketliliğin meyvelerini eylül-ekim aylarında açıklanacak olan verilerde alabiliriz. 

TL'nin güçlü, döviz ve emtia fiyatlarının gerilediği bugünlerde çok daha dikkatli olunmalı!