• Bist 100
  98.454
 • Dolar
  5,3466
 • Euro
  6,0499
 • Altın
  220,3033
İstanbul
9 / 15
0530 708 54 54
0530 708 54 54

YAZARLAR

Trump’ın hamlesinin piyasalara etkisi ne olabilir? 

ABD Başkanı Donald Trump, bir yıldır uğraştığı yeni vergi reformunun sevincini yaşarken, diğer yandan BM’nin almış olduğu Kudüs karanın ezikliğini yaşıyor. 

BM’nin Kudüs kararı sadece Trump’ın değil ABD’nin de siyasi otoritesini bozan bir gelişmeydi. 

Ancak Trump, Noel tatilinden sonra yeni hamlesini yapabilir ! 

Trump’ın hamlesini şu başlıklarla bekleyebiliriz: 

1-Jeopolitik risk 

2- Ekonomik yaptırım 

3- Körfez ülkeleriyle yeni iş birliği 

Jeopolitik risk: Ortadoğu’da PKK/PYD terör örgütlerine desteğini sürdürebilir ve bunu daha yüksek sesle dillendirebilir. 

Burada önemli olan teröristlere destek değil, Türkiye’yi tahrik etmek, Türk askerini entarilileri temizlemek için bölgeye daha hızlı sokabilmek. 

Türk askeri bölgede entarilileri temizlerken, ABD “Benim orada askerim var” diyerek işi farklı bir konuma getirmek isteyebilir. Türkiye, bu oyuna gelmez ve o entarilileri de bölgede temizler. 

Ekonomik yaptırım: Bu gelişme AB ve Türkiye için süpriz olmaz, zaten kendisi ekranlara çıktı açık açık tehdit etti. ABD ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi çok değil, bizim için önemli olan Avrupa ülkeleriyle ticaret. AB ülkeleri, Türkiye ile ilgili olumlu açıklamalar gelmeye devam ediyor. AB ülkeleriyle Türkiye arasında ilişkiler normalleşmeye başladı, bu güzel bir gelişme. Körfez ülkeleriyle yeni iş birliği: Körfez ülkeleri zaten onların güdümünde hayat yaşıyordu. 

Suriye ve Ortadoğu’daki Müslümanların katledilmesine sessiz kalmaları taraflarını alenen belli etmişti. 

Ecdadımıza dil uzatan sömürge altında olan küstahlar, gün gelecek bir ekmeğe muhtaç olacak. 

Umarım o gün Türkiye, yardım için kolları sıvamaz. ABD, körfez ülkerine çökecek yıllarca onların kanını emecek, ceplerindeki son kuruşa kadar alacak. Körfez ülkelerinin ne kadar aciz hale geldiğini tüm dünya yakından izleyecek ve kitaplara tarih olarak yazılacak. Ben Trump’ın bu adımlarını Ocak ayında beklediğimi belirtmek isterim. Trump’ın bu adımları normal olarak piyasalarda belirsizliğe neden olabilir. 

Büyük ihtimal bu süreç Mayıs ayına kadar devam edebilir. Bu süreçte dolar/TL kurunda agresif dalgalanmaların yaşanması benim için süpriz olmayacaktır. Doların etkisini Türkiye, AB ülkeleriyle ilişkilerin normalleşmesi ve ticaretin artmasıyla telafi edebilir. “Dolar önemsiz olsa da bağımlılık devam ediyor, yani agresif yükselişler ister istemez olumsuz yönde etkileyebilir.” 

Eğer yerli döviz talebinde bulunmazsa Türkiye bu mücadeleden de alnının akıyla çıkar. 

Biz yeni yılda bu hamleler ile mücadele verirken içerde siyasi risk algısı da oluşursa o zaman işler değişir ve kaybımız çok olur. Toparlayacak olursak; Noel tatili öncesi piyasalar sakin seyrini devam ettirebilir, döviz ve altın fiyatlarında düşüşler yaşanabilir, borsada yükselişler devam edebilir. 

Ancak rehavete kapılmadan, çok özgüven zirve yapmadan pozisyonlar alınmalı. Şimdi ekin zamanı, ne ekersek Ocak ayından itibaren Mayıs ayına kadar onu biçeriz. Ne Bitcoinzede, ne dolarzede, nede borsazede olun. Sadece tasarruf yapın, işinize çok vakit ayırın, kısır tartışmalardan uzak durun, başkasına değil işinize ve kendinize kafa yorun nefes tüketin bir de kolay para kazanma hayalinden uzak durun...