• Bist 100
  108659
 • Dolar
  5,7506
 • Euro
  6,3897
 • Altın
  272,5840
İstanbul
9 / 14
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA

YAZARLAR

Piyasalara brexit şoku! 

Haziran ayı para piyasalarında stresli bir ay olmaya devam ediyor. Özellikle merkez bankalarının faiz toplantıları bu süreci biraz daha strese soktuğunu söyleyebiliriz, tabi bununla birlikte dört merkez bankasının faiz kararları da haziran ayında olduğu için piyasalarda yakından takip edildiğini belirtmek isterim. 
Japonya, Çin, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, Amerika Merkez Bankası (FED)'in faiz kararları bu ay yoğun bir şekilde piyasalarda fiyatlandı. Ancak İngiltere referandumu ve belirsizliği özellikle piyasalarda daha çok tedirginliğin artmasına neden oldu. 

Son yapılan anketlerde İngiltere, Avrupa Birliği’nden çıksın ya da çıkmasın sonuçta işlerin buraya kadar gelmiş olması bile ekonomik anlamda bir resesyon yaşanacağının işaretini vermiş olabilir. 

Bununla beraber tekrar halkın özellikle Avrupa birliğinden çıkma isteklerinin olması diğer etraftan hükümetin “Eğer Avrupa Birliği’nden ayrılırsak ekonomimiz ciddi anlamda olumsuz yönde etkilenir “ söylemleri ve ikna çabaları tüm hızıyla devam ediyor. 

Çıkacak sonuç bir belirsizliğin bittiği anlamını taşımıyor, sadece belirsizliği ertelediğini söyleyebiliriz. Avrupa Birliği ekonomik anlamda ve siyasi anlamda zaten dağılmanın eşiğine gelmişti, bu ekonomik çöküş belki siyasi çöküşünde başlangıcı olabilir diye tahmin ediyorum. 

Geçen yıldan itibaren yapmış olduğumuz değerlendirmelerde sürekli Avrupa Birliği'nin hem ekonomik hem siyasi açıdan çökme aşamasında olabileceğinden bahsediyorduk İngiltere'nin gelmiş olduğu süreç bizim için sürpriz olmadı.Tabi bununla birlikte Avrupa Birliği ülkeleri ekonomik krizin eşiğinde, onların ekonomik krizinin de patlak vermesi çok uzun sürmez. Zaman gelir Yunanistan'ı  ertelersiniz, zaman gelir İngiltere'yi ertelersiniz ama sadece ertelemek de kalırsınız. 
Bu sorunları bir gün toplamının bedelini Birlik olarak ödemeleri şüphesiz onların tarafından gerçekleşecektir diye tahmin ediyorum. Gelişmiş ülkelerin ekonomilerinde yaşanan bu negatif seyir hem gelişmiş ülke borsalarında hem de gelişmekte olan ülkelerin borsalarında ciddi anlamda negatif yönde etkilediğini söyleyebiliriz. BİST 75 bin  seviyesine kadar geriledi, diğer taraftan dolar kuru 2,95 seviyelerine kadar tekrar yükseldi.  

Özellikle yükselişe 2,87 seviyesinden başladı 2,95 seviyesine kadar bu süreç devam etti. 

Bunca olumsuz haberlere rağmen dolar iç piyasalarda  3 TL seviyesinin üzerine test etmedi, bu bizim için iyi bir haberi olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü döviz fiyatlarının geri gelmesi şu anda düşen petrol fiyatlarıyla dengelendiğinde biz benzine biraz daha pompa fiyatlarında ucuz kullanabiliriz diye tahmin ediyorum. 
Diğer tarafta petrol fiyatlarının geri gelmesi dolar kurunun da bir miktar geri çekilmesi ülke ekonomisine ciddi anlamda destek verecektir diye düşünüyorum. Piyasalarda birde BREXİT eksikti, endişesi tabi moralleri bozdu hem döviz fiyatları hem emtia fiyatları yükseltti. 

 Bugünlerde piyasalarda ciddi anlamda bir belirsizlik hâkim ancak bu durumdan en çok faydalanacak  olan ülke Amerika. Bankaların içinde en çok yararlanacak  merkez bankası (FED