YAZARLAR

Küresel oyunların piyasalara etkisi devam eder mi ? 

Borsada düşüşler, döviz ve altın fiyatlarında yaşanan agresif yükselişleri sürpriz olarak algılanmadığını düşünüyorum. 

Çünkü yaklaşık üç aydır geniş bant aralığını takip etmenizi, jeopolitik risklerin bağıra bağıra geldiğini belirtmiştim. Ancak bu öngörüm, hem ülkemin menfaati hemde hane halkının menfaati için üzücü bir öngörüydü. Döviz ve altın fiyatlarında yaşanan agresif ve spekülatif yükselişleri iki başlık altında değerlendirmek gerekli: 

1- Dış nedenler 

2- İç nedenler 

Dış nedenler 

Kur savaşları sonrası ABD Başkanı Donald Trump’ın başlattığı “ Ticaret Savaşları “ piyasalarda tansiyonun artmasına neden oldu. 

Donald Trump’ın avukatının ofisine FBI’ın yaptığı baskın, ABD’nin Suriye’ye füze saldırı yapacağı beklentisi, FED’in faiz kararları, dolar endeksinin yükselmesi gibi nedenleri dışsal nedenler olarak değerlendirebiliriz. 

Diğer yandan küresel güçler, yeni dünya düzeninde herkesin saflarını belirlemesini istiyor. 

Türkiye, Rusya ve İran ile ortak projeler üretip toplantılar düzenlerken İngiltere, Fransa, İsrail ve Suudi Arabistan ABD’nin yanında yer alıyor. 

Fotoğrafın çok net olduğunu söyleyemem, çünkü Suriye konusu Türkiye, Rusya ve İran arasında kırılgan bir çizgi olmaya devam ediyor. 

Rusya ve İran ile görüş ayrılıklarımız olabilir ! 

Para birimlerine baktığımızda Rusya, İran ve Türkiye’nin para birimleri negatif ayrıştığını gözlemliyoruz. ABD’nin Rusya ve İran’a uyguladığı yaptırımlar onların para birimlerini daha olumsuz etkilediğini söyleyebiliriz. 

İç nedenler 

Enflasyon ve Cari açık rakamları, büyüme rakamlarında yaşanan başarıyı gölgelediğini düşünüyorum. Yurtiçi piyasalarda döviz kurlarında yaşanan agresif yükselişler, önümüzdeki aylarda açıklanacak verileri olumsuz yönde etkileyebilir. 

Ancak hükümetin almış olduğu tedbirler, TCMB’nin piyasaları yakından takip etmesi sürecin biraz daha sıkıntısız geçmesine neden olabilir. 

Peki döviz ve altın fiyatlarında yükselişler devam eder mi? 

HAYIR. 

Yıl başından itibaren beklediğim dolar/TL kurunda 4.15 altının gram fiyatında 180 Lira seviyeleri test edildi. 

Borsada satışlar biraz daha devam edebilir. 

Bugüne kadar döviz ve altın pozisyonu alanlar, bugünlerde TL pozisyonu almasında bir sakınca görmüyorum. Dolar/TL kuru, geçen yıl 3,97’den 3,71’e nasıl gerilemişse 4,15’den 3,85’e gerileyebilir. Altının gram fiyatı 168’den 159’a nasıl gerilemişse 180’den 168 Liraya gerileyebilir. 

Önemli olan sabırla bekleyebilmek. 

Aldım yükselsin, sattım düşsün diye beklenti içinde olmadan bu süreci kâr realizasyonu olarak görmek gerek. 

Toparlayacak olursak; 

Küresel siyasi otorite bir düzen kuruyor, bu atmosfer bazen fırsatlarda sunabiliyor. 

“ Oh olsun “ diyen içimizde omurgasızlar Türkiye’nin gizli hayranı olmaya devam edecek. 

Türkiye, oyun kurucular için en kârlı ülke olmaya devam edecek. 

Sahne TL’nin alan kazanır...