• Bist 100
  102.715
 • Dolar
  5,2800
 • Euro
  5,9675
 • Altın
  224,2585
İstanbul
6 / 13
0530 708 54 54
0530 708 54 54

YAZARLAR

yazarresmi
İslam Memiş

islammemis@gunes.com

21 Ocak 2018

TÜM YAZILAR İÇİN TIKLAYINIZ

Kripto paralarda işleyiş ve riskler!

Kripto paraya sahip olmak için ya yerli ya da yabancı marketler üzerinden işlem gerçekleştiriliyor. Türkiye’de yerli marketlere baktığımızda üç büyük market bulunuyor, diğerleri çok tercih edilmiyor.Binde 4 ile binde 20 arasında komisyon alarak hizmet veriyorlar. 

Tarafınıza e-fatura kesiliyor ve mail adresinize yolluyorlar. Satın aldığınız coin’leri, ya yurt içindeki marketlerde tutuyorsunuz, ya da yurt dışındaki marketlerde. Dilerseniz bir cüzdan oluşturur şifrenizi unutmadığınız sürece kimseye bağlı olmaksızın cüzdanınızda tutabilirsiniz.

Eğer gerçek adınızla işlem yapmak istemiyorsanız, işlem hacminiz sınırlı kalıyor. 

Uzman desteği almadan bireysel müşteri olmanız için öncelikle iyi bir ingilizce bilmeniz gerekiyor. 

Çünkü satın aldığınız coin’lerin etkinliklerini, toplantılarını ya da hangi taahhütle piyasada bulunuyor takip etmeniz gerekiyor. 

Hemen hemen hepsinin bir vaadi var. 

Mesela; ucuza veri toplama, ucuz ve hızlı banka transferi, küresel kredi ağı oluşturma vaatleri bunlardan bir kaçı. Yüzlerce coin var, dileğinizden dilediğiniz kadar satın alabilir, riskinizi azaltabilirsiniz. Bin dolarlık coin satın almak istiyorsanız, piyasayı ya da işleyişi iyi öğrenene kadar her coin’den 100 dolarlık almanızı tavsiye ederim. Hem riskinizi azaltmış, hem de piyasa ve işleyişi daha iyi öğrenmek için kendinize bir fırsat oluşturmuş olursunuz. 

“Vaktim yok, ben uğraşamam” derseniz teknolojinin nimetleri hemen devreye giriyor. 

Coin’leri tanımayan ya da piyasayı iyi bilmeyenler için bir yazılım programı hazırlandı, adına “Dijital Broker“ diyebilirsiniz. Bu program, en iyi 20 coin’i buluyor, sizin adınıza bunları satın alıyor. Şimdilik bazı ülkeler, kripto para piyasasına hazır olmadığı için manipülatif açıklamalar yapmaya devam ediyor. Bunun nedenini “ zaman kazanma “ çabası olarak görüyorum. Ondan sebep sert düşüşler yaşanıyor, ancak devamında sert yükselişlerin geldiğine şahit oluyoruz. Panik satışlarının nedeni ise kripto para piyasalarını iyi bilmemek yada sadece kazanmayı amaçlamak olabilir. 

Uzun vadede su yolunda akmaya devam edecektir. Türkiye’nin, yakında bu piyasayı tanıyacağını, kendi yerli coin’ini çıkaracağını, vergilendirmeye gideceğini, yasal bir düzenleme geçireceğini geçen hafta belirtmiştim. Yasal düzenleme gelmeden önce yaptığınız işlemlerin veya yatırımlarınızın risk altında olduğunu unutmayın! Çünkü Türkiye, yasal olarak bu piyasayı tanımış değil ve hiçbir şeyden sorumlu da değil. Bakanlar, kurum ve kuruluşlar uyarılarını yaparak sorumluluğu piyasa oyuncularına bıraktığını söyleyebiliriz. Artık karar piyasa oyuncularının... 

Uyarı var yasak yok ! Aracı marketlerin lisansı var mı, yok mu ? Yasal olmayan ortamda piyasa oyuncuları tüketici sayılıyor mu ? Geriye dönük vergilendirme olur mu ? Devlet, aracı marketlerden geriye dönük işlem bilgilerini isteyecek mi ? 

Piyasa, gayri meşru işlerde kullanıldı mı? 

Gibi bir çok sorunun cevabını yakında öğreniriz diye tahmin ediyorum. Forex piyasalarından sonra mağduriyetlerin artacağı bir piyasa bizi bekliyor olabilir. Zengin olma hayali ile bankadan kredi çekerek, coin satın alanların bile olduğunu duyuyoruz. Devlet, lisansı olmayan aracı marketleri yasal bir ortamda çalışmadığından dolayı kapatırsa coin’leriniz ne olacak?  Ya da coin’leri satanlar bir gecede giderse yine coin’leriniz ne olacak, bir kez daha düşünün derim. Piyasayı yeni sistem olarak görmenin faydasını, kolay zengin olma hayali gölgeleyebilir. 

Sistem güzel ve anlaşılır ancak çok riskli!