YAZARLAR

Faiz lobisinin gözü yastık altında!

Cuma günü gazetelerden ve televizyon kanallarından şu haberi öğrendik: 

“İstanbul Kuyumcular Odası’nın (İKO) bankalarla yaptığı iş birliği kapsamında, kuyumculuk sektöründe halihazırda 4 olan taksit sayısı 12’ye, hatta 36 aya kadar çıkartılabilecek.” 

İKO Başkanı Mustafa Atayık, 4 taksit uygulamasının yeterli olmadığını belirterek, “Çünkü bizim ürettiğimiz, sattığımız ürünler çok değerli emtialar. Değerleri günden güne de artıyor. İnsanların cebine nakit para koyup bu ürünü alması çok zorlaştı. Kredi kartı taksitleri düşük olunca insanlar bu sektördeki alımlarında kısıntıya gitti” ifadelerini kullandı. Kuyumculukta taksit sorununu çözdüklerini ve bankalarla anlaştıklarını kaydeden Atayık, “Yakın zamanda deklare edeceğiz. Altın, takı, mücevher almak isteyen bir müşteri, banka kredisi yoluyla istediği kadar taksit yapabilecek. 12 ay mı istiyor, 24 ay mı istiyor? Tüketici, ödeme gücüne göre taksit yaptırabilecek” diye konuştu. 

İKO Başkanlığı’na yeni seçilen Mustafa Atayık, iyi niyetli bir şekilde kuyumculuk sektörü ve tüketiciler için mutlaka yenilikler getirmek istiyordur. 

Öyle olduğunu umut etmek istiyorum. 

Bu konunun detaylarını bu hafta vereceğini açıklamış, yani uygulamada şuan için öyle bir şey yok. 

Ancak basında yer alan haberlerden ve açıklamalardan yola çıktığımda bu düşüncenin çok YANLIŞ olduğunu belirtmek isterim. 

Bankalar, kuyumcu esnafını kullanarak vatandaşa tüketici kredisi kullandırması, borçlandırması sektör için hoş bir durum olmaz. 

Şimdilik net bilgilere sahip olmadığımızdan sistemle ilgili yorum yapmam mümkün değil. 

Art niyetli insanların pos tefeciliği yapmasından dolayı sektör zaten itibarsızlaştırılmak istendi. 

Mimlenen sektöre tekrar banka aracılığıyla bile olsa bu tür uygulamalar getirmek, yarın art niyetli insanlar yüzünden kuyumculuk sektörü ve kuyumcu esnafları ciddi darbe alır. 

Sektör ve vatandaş için yapılacak tek iyilik pos taksitlerini 4’den 12’ye çıkarmak olacaktır. 

Hazine Müsteşarlığı’nın devam ettirdiği, “Altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası” uygulaması devam ederken bu uygulamanın konuşulması birbiriyle tezattır. 

Devlet, yastık altındaki altınları ekonomiye kazandırmak isterken Bankaların yastık altına faizi bulaştırması ilginç olacak. 

Diğer bir soru şu: “İhtiyacı olan vatandaş dilediği bankaya gidip dilediği kadar kredisini kullanıp, nakit parasıyla kuyumcudan fiziki altınını teslim alma şansı varken neden kuyumcu esnafında finans işlemi yapacak?” 

Yine umut ederim ki İKO, faiz lobisinin tuzağına düşüp ne sektörü itibarsızlaştırır nede finansçılık yaparak yeni dolandırıcılığın önünü açar!