YAZARLAR

Büyük fırsatlar...

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK),büyüme verisini bugün 10:00'da açıklayacak...

Gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYH) yılın üçüncü çeyreğinde baz etkisi ve başta KGF olmak üzere uygulanan teşviklerin desteğiyle çift haneli artış göstermesi bekleniyor.

IMF, Dünya Merkez Bankaları ve Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları, Türkiye’nin büyüme rakamlarında beklentileri yükseltme zorunda kalmışlardı. Yani beklenen büyüme rakamları finans piyasalarında kısmen fiyatlanmıştı.

Ancak çift haneli bir büyüme rakamı fiyatlanmadı. Eğer bugün açıklanacak olan büyüme rakamı çift hane olarak açıklanırsa TL’nin hızlı değerlenmesi kaçınılmazdır. İki hafta önce belirttiğim gibi BIST 100 endeksi 110 bin puanın üzerine yükselirse, dolar/TL kuru 3.75-3.70-3.64 Liraya, altının gram fiyatı ise 150 Liraya gerilerse şaşırmayın. Bu gelişme para piyasalarında ancak bu kadar hissedilir.

Türkiye ekonomisini her fırsatta kırılgan olarak nitelendirenler, oyunu kurup başarısız olanlardır.

Endişe duyanlar ise 4.00 Lira olacak diye 3.90’lı seviyeden dolar olan, 200 Lira olacak diye 160.00 Liranın üzerinde altın alanlar, borsa çökecek diye 103 bin puandan hisselerinden çıkanlardır.

Bir de siyasi endişesini ekonomiye maal etmek isteyen “Saflar“ var.

Fabrika ve müşterilere mail yollayarak kriz tellallığı yapan, sözde rapor hazırlayan, kendi beceriksizliklerini ülke ekonomisine mal eden, işini iyi yapamadığı için kovulacak olan bu zavallılar müşterilerinin çeklerini kabul etmiyor, nakit satıyor sözüm ona yıl sonu stok eritmek için fırsatçılık yapıyor.

O fabrikanın sahibi bu kurnaz, fırsatçı ama bi okadar da beceriksiz personelinin acizliğini öğrendiğinde iş işten geçmiş olacak ! Patronlara derim ki “İşinizi iyi takip edin, yarın ah vah demeyin, müşterilerinizi telefonla bizzat arayın, kendiniz muhatap olun, durum değerlendirmesi yapın, tezgah ve dümenin başından ayrılma rehavetine kapılmayın....” Döviz ve altınlarınızı gönül rahatlığıyla TL’ye çevirebilirsiniz uyarılarımdan sonra alım fırsatı için zaman bekleyenler, bugünden itibaren alım fırsatları için “AL“ zamanı gelmiştir diye tavsiyemi yenilemek isterim. Kimin ne pozisyonu, kimin ne borcu, kimin ne alacağı varsa;

BIST 100 : 90.000-120.000 puan aralığı

Dolar/TL  : 3.64-4.15 Lira

Avro/TL   : 4.35-5.15 Lira

Avro/dolar: 1.15-1.25

Ons altın : 1.200-1.450 Dolar

Gram altın: 149.00-180.00 Lira

Aralığında bant aralığı olduğunu unutmamalı. Geniş bant aralıklarında;

Ne zaman düşer ?

Ne zaman yükselir ?

diye boşuna merak edip, kafanızı yormayın.

Finans piyasalarında artık “Zaman“ diye bir şey yok, “Her an“ var !

Burada görevimiz çok çalışmak, israftan uzak durmak, tasarruf etmek ve işimize bakmak.

Türkiye ekonomisi, bu hafta büyüme rakamlarının pozitif etkisini yaşayacağı bir haftaya başlıyor.

Bizde artık yıl kapanış analizini yavaş yavaş yapmalıyız. Bu yıl neler yaptık, ne kadar tasarruf yapabildik, hedefimize ulaştık mı, sorun nerede, çözüm nedir ? Sorularına yavaş yavaş  cevap vermemiz gerekli. “Kriz var, işler bu yıl kötü gitti “ yok “ Çok şükür bereket versin, daha iyisini yapabilirim “ var... Bugünden itibaren “Fırsat günü“dür.

Yeni büyüme rakamlarımız hayırlı uğurlu olsun, inşaAllah fırsata çevirmeyi unutmayız !

İslam Memiş Diğer Yazıları