• Bist 100
  106805
 • Dolar
  5,6995
 • Euro
  6,3081
 • Altın
  269,6200
İstanbul
13 / 18
0530 708 54 54
0530 708 54 54

YAZARLAR

2018’de altın fiyatları ne olur ? 

Altın, 2017 yılında yüzde 25 değer kazanarak yine yatırımcısının yüzünü güldüren en güvenilir yatırım aracı oldu. 

Altının gram fiyatı, 2017 yılına 131,00 lira seviyesinden başladı, kasım ayında 165,57 lira seviyesine kadar yükseldi. 

2017 yılında altının gram fiyatı en çok dolar/TL kurundan destek alarak yükseldi. 

Aralık ayında düşüş trendinde olan altın fiyatları, yatırımcısına alım için çok iyi fırsatlar verdiğini özellikle belirtmek isterim. 

Çünkü 2018 yılında altın, en çok kazandıran yatırım araçlarından biri olmaya devam edecek. 

2018 yılında altının gram fiyatı 181 lira, altının ons fiyatı ise 1.500 dolar seviyesine kadar yükselebilir diye tahmin ediyorum. 

Bu öngörümü şu nedenlere bağlıyorum: 

1- Jeopolitik riskler: 

ABD-Kuzey Kore arasında yaşanan savaş riskinin ortadan kalkmadığını düşünüyorum. 

ABD Başkanı Donald Trump’ın siyasi desteği azaldıkça Kuzey Kore’ye karşı yeni tehdit açıklamaları yada askeri müdahale yapabilir. 

Bunu Trump’ın siyasi bir hamlesi olarak görebiliriz. Trump’ın başkanlığının tehlikeye girmesi savaş riskini artıran nedenlerden biri olabilir. 

Ortadoğu’da tekrar tansiyon yükselebilir, yüzlerce masum sivil savaş kurbanı olabilir. 

Yukarıda belirttiğim gibi ABD Başkanı Donald Trump, dikkatleri kendinden uzak tutmak için savaş senaryolarını devreye sokmaya başladı. 

İsrail’in başkenti olarak Kudüs’ü tanıması ve dünyanın dikkatini bu bölgeye çekmesi jeopolitik riski artıran nedenlerden. 

İsrail-İran-ABD-Suriye-Rusya ve Türkiye’nin tavrı bölgede tansiyonu artırmaya devam edebilir. Bu nedenler küresel piyasalarda jeopolitik risk olarak algılanır ve yatırımcılar güvenilir liman olarak fiziki altın talebinde bulunabilir. 

Altın talebinin artması altının ons fiyatını olumlu yönde destekleyen gerekçelerdir. 

2- AB'deki riskler: 

Başta İngiltere Brexit süreci, İngiltere’de yerel seçimler ve yeni hükümet olasılığını takip edeceğiz. Rusya ve İrlanda’da Başkanlık, İtalya gibi ülkelerin seçimleri belirsizliği artıran nedenler. 

Yani 2018 yılı, seçim ve siyasi belirsizliğin olduğu bir yıl olabilir. 

3- Yüksek enflasyon: 

2018 yılının ikinci çeyreğinde ABD ve Avrupa’da enflasyon rakamlarında yükselişler bekliyoruz. Özellikle Almanya’da enflasyonun yükselmesi Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) çıkış sinyali vermesine neden olabilir. AB’de negatif faizin sona ermesi, küresel ekonomileri olumsuz yönde etkiler. 

Merkez Bankaları’nın parasal genişlemeye son vermesi 10 yıllık tahvil faizlerinin yükselmesine neden olabilir. Özellikle euro/dolar paritesinde toparlanma isteği görebiliriz. Bu durum altının ons fiyatına olumlu yönde destek verebilir. 

 4- Asya’da negatif görünüm: 

Japonya Merkez Bankası Başkanlığı’nda beklediğimiz değişiklik, yeni yol haritasında belirsizliğe neden. Diğer yandan Çin ekonomisinde ciddi bozulmalar beklediğimi belirtmek isterim. 

Asya borsalarında sert düşüşler yaşanması küresel finans piyasalarında bozulmalara neden olabilir. Bu beklentimin küresel piyasalar tarafından fiyatlanmadığını anımsatmak isterim. 

Toparlayacak olursak 2018 yılı finans piyasalarında zorlu geçebilir. Emlak balonlarının patlaması, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerinin borsalarında sert satışların yaşanması, Bitcoin gibi sanal paraların çökmesi, savaş ve siyasi riskler gibi nedenler yatırımcıların fiziki altın talebinin artmasına neden olacağını öngörüyorum. Altının ons fiyatı kademeli olarak yükseliş trendine girebileceğini, 1.240 dolar seviyesinin altına sarkması halinde alımlar yapılabileceğini, bu düşüşler yılın son fırsatları olabileceğini öngörüyorum. 2018 yılı için altının ons fiyatında teknik olarak yükselişler şöyle olabilir: 

1.275-1.295-1.305-1.350-1.400-1.450-1.500 dolar seviyeleri. 

Altının gram fiyatı ise altının ons fiyatından aldığı destek ile yükseliş trendine girmesini bekliyorum. Aralık ayında yaşanan düşüşler yatırımcısına yine iyi bir alım fırsatı veriyor. 

Çünkü altının gram fiyatı, 2018 yılında yatırımcısına en çok kazandıracak emtia olacağını düşünüyorum. Altın gram fiyatında 148 Lira seviyesini dip, 181 lira seviyesini zirve olarak olarak takip edeceğimi belirtmek isterim. 

Özellikle altın borcu olanlar ve 2018 yılında düğün yapacaklar altının gram fiyatında düşüşleri fırsata çevirmesi gerekiyor. 

Darphane’nin 2018 yılında en çok 22 ayar gram altın basmasını bekliyoruz. 

Çünkü altının gram fiyatında yaşanan sert yükselişler vatandaşların hediyelik altın olarak gram altın almasına yöneltilecektir. Ancak darphane 2018 yılında durgun bir yıl geçirebilir...